ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Βόλφσμπουργκ - Χόφενχαϊμ 2-1: Ανεβαίνουν οι λύκοι

Η Βόλφσμπουργκ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σεζόν, 2-1 με γκολ του Βέρχορστ τη Χόφενχαϊμ και ούσα αήττητη στα πρώτα επτά ματς της σεζόν ανέβηκε στην έκτη θέση της Bundesliga.
Ο Βέρχορστ πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε με τη Βόλφσμπουργκ κόντρα στην Αρμίνια AP IMAGES

Η Βόλφσμπουργκ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σεζόν, 2-1 τη Χόφενχαϊμ και ούσα αήττητη στα πρώτα επτά ματς της σεζόν ανέβηκε στην έκτη θέση της Bundesliga. Έχασε την ευκαιρία για βαθμό με πέναλτι στο 90+4' ο Ντάμπουρ.

Στα πρώτα επτά ματς της σεζόν στην Bundesliga δεν έχει γνωρίσει την ήττα. Το απόγευμα της Κυριακής (8/11) δεν ήταν η σειρά για μία ακόμη ισοπαλία, αλλά για να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη της στην τρέχουσα σεζόν της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Βόλφσμπουργκ υποδέχτηκε τη Χόφενχαϊμ και τη νίκησε 2-1. Ο Στέφεν άνοιξε το σκορ για τους λύκους στο 5ο λεπτό, ενώ ο Βέρχορστ μετά από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ διεύρυνε σε 2-0 το προβάδισμα στο 26ο.

Ο Βέρχορστ δεν κατάφερε να κάνει το 3-0 με πέναλτι στο 82' και το μόνο που πέτυχε η Χόφενχαϊμ ήταν να μειώσει 88ο λεπτό με τον Αντάμιαν, γκολ με το οποίος διαμορφώθηκε το τελικό σκορ (2-1).

Κι όμως έχασε την ευκαιρία για βαθμό στις καθυστερήσεις, καθώς ο Ντάμπουρ με εκτέλεση πέναλτι στο 90+4' δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κάστεελς και να κάνει το 2-2.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστεελς, Μπάκου, Λακρουά, Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Άρνολντ, Σλάγκερ (90' Πόνγκρατσιτς), Στέφεν (71' Ζοάο Βίκτορ), Φίλιπ (62' Μεχμέντι), Μπρέκαλο (71' Χέρχαρτ), Βέρχορστ.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Ρούντι, Μπογκάρντε (86' Κλάους), Φογκτ, Ακπογκούμα, Σεσενιόν, Σαμασέκου (74' Μπεμπού), Γκρίλιτς (59' Ανταμιάν), Μπάουμγκαρτνερ, Μπελφοντίλ (59' Γκατσίνοβιτς), Ντάμπουρ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 6 Νοεμβρίου

Βέρντερ Βρέμης - Κολονία 1-1 (82' Μπίτενκουρτ / 67' Μοιζάντερ αυτ.)

Σάββατο 7 Νοεμβρίου

Λειψία - Φράιμπουργκ 3-0 (26' Κονάτε, 70' Σαμπίτζερ, 89' Ανχελίνιο)

Άουγκσμπουργκ - Χέρτα 0-3 (44' Κούνια, 51' Λουκεμπάκιο, 85' Πιόντεκ)

Ουνιόν Βερολίνου - Μπίλεφελντ 5-0 (3' Έντο, 13' Άντριχ, 45+2' Μπέκερ, 52' Κρούζε, 89' Τόιχερτ)

Στουτγκάρδη - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (17' Γκονζάλες, 37' Κάστρο / 61' Σίλβα, 75' Έιμπραχαμ)

Μάιντζ - Σάλκε 2-2 (6' Μπροζίνσκι, 45+2' Ματέτα / 36' Ουτ, 82' Στ. Γιούστε)

Ντόρτμουντ - Μπάγερν 2-3 (45' Ρόις, 83' Χάλαντ / 45+4' Αλάμπα, 48' Λεβαντόβσκι, 80' Σανέ)