NATIONS LEAGUE

Βέλγιο - Γαλλία: Ο Γκριεζμάν κέρδισε πέναλτι μέσω VAR και ο Εμπαπέ έκανε το 2-2 με εύστοχο πέναλτι

PRINT SCREEN GLOMEX/OPEN TV

Η Γαλλία πήρε φόρα αφότου μείωσε το σκορ με τον Μπενζεμά στο 62' και επτά λεπτά αργότερα έκανε το 2-2 με το Βέλγιο, με τον Γκριεζμάν να κερδίζει πέναλτι και τον Εμπαπέ να νικάει τον Κουρτουά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Γαλλία βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά στο ημίχρονο, με αντίπαλο το Βέλγιο στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού του Nations League, όμως δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε αντεπίθεση διαρκείας, για να φέρει το ματς στα ίσα πριν μπει το τελευταίο 20λεπτο.

Ο Εμπαπέ στο 62' έβγαλε ασίστ στον Μπενζεμά για να γίνει το 2-1 από τον φορ της Ρεάλ Μαδρίτης ενώ επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Γκριεζμάν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Τίλεμανς με την παρέμβαση του VAR (ο διαιτητής αποφάσισε αρχικά να συνεχιστεί το ματς αλλά έπειτα έδειξε την άσπρη βούλα βλέποντας τη φάση στο μόνιτορ) και ο Εμπαπέ δεν λάθεψε, για να νικήσει με άπιαστο σουτ από την άσπρη βούλα τον Κουρτουά και να γράψει το 2-2 για τους μπλε.