SERIE A

Τζένοα - Ίντερ 0-2: Επιστροφή στις νίκες

Ο Ρομελού Λουκακού διεκδικεί την μπάλα με τον Κλάουντιου Μιτσόβσκι στο Κάλιαρι - Ίντερ για την 5η αγωνιστική της Serie A
Ο Ρομελού Λουκακού μαζί με τον Κλάουντιου Μιτσόβσκι στο Κάλιαρι - Ίντερ TANO PECORARO/LAPRESSE VIA AP

Η Ίντερ πέρασε από το Λουίτζι Φεράρις επικρατώντας 2-0 της Κάλιαρι με τους Λουκακού, Ντ' Αμπρόζιο κι επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία ματς χωρίς τρίποντο.

Ισοπαλία στη Ρώμη, 1-1 με Λάτσιο. Ήττα στο ντέρμπι της πόλης, 1-2 από τη Μίλαν. Ισοπαλία την Πέμπτη εντός, 2-2 με την Γκλάντμπαχ για το Champions League.

Τρία ματς χωρίς νίκη ήταν πολλά για την Ίντερ, η οποία πέρασε από τη Γένοβα. Νίκησε 2-0 την Τζένοα στο Λουίτζι Φεράρις.

Οι νερατζούρι τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο μέρος κόντρα στους ροσομπλού. Το σκορ άνοιξε ο Ρομελού Λουκακού στο 64ο λεπτό.

Ο Μπαρέλα πέρασε την κάθετη, ο Βέλγος μπήκε δεξιά, έκανε την προσποίηση και με εξαιρετική τελείωμα με το αριστερό νίκησε τον Περίν.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 79ο λεπτό με κεφαλιά ο Ντ' Αμπρόζιο με δεύτερη κεφαλιά, μετά από την πρώτη του Ρανόκια.

ΤΖΕΝΟΑ (Ρολάντο Μαράν): Περίν, Γκιλιόνε, Γκολντανίγκα, Σαπάτα, Μπάνι, Τσιμπόρα (46' Πελεγκρίνι), Ροβέλα (84' Μελεγκόνι), Μπάντελι (61' Ζάιτς), Μπεχράμι, Πιάτσα (65' Σομουρόντοβ), Πάντεφ.

ΙΝΤΕΡ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Νταρμιάν (80' Κολάροβ), Ντ' Αμπρόζιο, Ρανόκια, Μπαστόνι, Πέρισιτς (58' Χακίμι), Μπρόζοβιτς, Βιδάλ (80' Ναϊνγκολάν), Έρικσεν (58' Μπαρέλα), Λουκακού, Μαρτίνες (72' Πιναμόντι).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου

Σασουόλο - Τορίνο 3-3 (71' Τζούρισιτς, 84' Κίρικες, 86' Καπούτο / 33' Λινέτι, 78' Μπελότι, 79' Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα - Σαμπντόρια 1-3 (80 πεν. Σαπάτα / 13' Κουαλιαρέλα, 59' Τόρσμπι, 90+2' Γιάνκτο)

Τζένοα - Ίντερ 0-2 (64' Λουκακού, 79' Ντ' Αμπρόζιο)

Λάτσιο - Μπολόνια (21:45)