ΑΓΓΛΙΑ

FA Cup: Άνετη πρόκριση για Τότεναμ και νεότερος σκόρερ ο Άλφι Ντεβίν

Ο Άλφι Ντεβίν πανηγυρίζει γκολ του στο Μαρίν - Τότεναμ για τον τρίτο γύρο του FA Cup.
Ο Άλφι Ντεβίν πανηγυρίζει γκολ του στο Μαρίν - Τότεναμ MARTIN RICKETT/POOL VIA AP

Η Τότεναμ προχώρησε στην επόμενη φάση του FA Cup αποκλείοντας με 0-5 την Μαρίν και τον Άλφι Ντεβίν να γράφει ιστορία ως ο νεότερος παίκτης και σκόρερ στην ιστορία της ομάδας.

Η Τότεναμ είχε εύκολο έργο στον τρίτο γύρο του FA Cup, αφού φιλοξενήθηκε από τη Μαρίν, ομάδα που αγωνίζεται στην όγδοη κατηγορία της Αγγλίας. Τα σπιρούνια δεν συνάντησαν κάποιο εμπόδιο και κατάφεραν να περάσουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης με σκορ 0-5.

Τα σπιρούνια φρόντισαν να καθαρίσουν το παιχνίδι από νωρίς με τέσσερα γκολ πριν από την ανάπαυλα. Χατ-τρικ πέτυχε ο Κάρλος Βινίσιους (24', 30', 37'), ενώ ένα τέρμα σκόραρε και ο Λούκας Μόουρα.

Το ματς θα θυμάται για όλη του τη ζωή ο Άλφι Ντεβίν, ο οποίος έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία της ομάδας σε ηλικία 16 ετών και 163 ημερών, περνώντας ως αλλαγή στο 46ο λεπτό στη θέση του Σισοκό.

Ο Ντεβίν μάλιστα δεν σταμάτησε εκεί, καθώς έγινε και ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας διαμορφώνοντας το τελικό 0-5 στο 60ο λεπτό.