ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το αδιανόητο αυτογκόλ του γκολκίπερ Γουόρντ που έφερε το 2-1 της Τσεχίας επί της Ουαλίας

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Τσεχίας με την Ουαλία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου | 8 Οκτωβρίου 2021 PRINT SCREEN GLOMEX/COSMOTE TV

Η Τσεχία έκανε την ανατροπή απέναντι στην Ουαλία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με έναν απίστευτο τρόπο, με τον κίπερ των φιλοξενουμένων, Γουόρντ, να μη συγκρατεί τη μπάλα σε γύρισμα συμπαίκτη του και αυτή να καταλήγει στα δίχτυα.

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως ο πιο άτυχος παίκτης της βραδιάς στα 11 συνολικά ματς των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου όσον αφορά στην 7η αγωνιστική είναι ο Ντάνι Γουόρντ.

Τρανή απόδειξη η φάση του 49ου λεπτού στο Τσεχία - Ουαλία, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή και να παίρνουν το προβάδισμα με 2-1 με έναν ασύλληπτο τρόπο: ο Ράμσεϊ γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω στον γκολκίπερ του, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να την συγκρατήσει, με το άσχημο κοντρόλ του να έχει ως αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα παρά τη προσπάθειά του να διορθώσει το παιδικό λάθος του.