ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Θέλτα - Μπαρτσελόνα 0-3: Έκανε το "δύο στα δύο" με τριάρα

Οι πανηγυρισμοί της Μπαρτσελόνα (AP Photo/Lalo Villar)
Οι πανηγυρισμοί της Μπαρτσελόνα (AP Photo/Lalo Villar) AP

Η Μπαρτσελόνα φιλοξενήθηκε από την Θέλτα για την 4η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, με τους Καταλανούς να επικρατούν με 3-0.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 της Θέλτα εκτός έδρας και κατάφερε να πάρει το δεύτερο τρίποντο της σε ισάριθμους αγώνες στην La Liga.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Άνσου Φάτι. Ο Φιλίπε Κουτίνιο μοίρασε την μπάλα στον νεαρό μέσα στην μεγάλη περιοχή με τον 17χρονο να σκοράρει με το εξωτερικό φάλτσο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε.

Λίγο πριν το ημίχρονο, οι μπλαουγκράνα έμειναν με δέκα, αφού ο Κλέμεντ Λενγκλέ δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 42ο λεπτό.

Στο 50ο λεπτό η Μπαρτσελόνα διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Μέσι έκανε μία τρομερή κούρσα πάτησε στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα από τα πόδια του Λούκας Ολάσα. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν, αλλά το σουτ του Μπαέζα σταμάτησε στο δοκάρι στο 73'.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90+5' ο Σέρχι Ρομπέρτο. Ο Μέσι προσπάθησε να βρει δίχτυα με ωραία ατομική ενέργεια, πριν κάνει το 0-3 ο 28χρονος Ισπανός.

Θέλτα: Βιλάρ, Φοντάν (32' Αραούχο), Ολάζα, Μουρίγιο, Αϊντού (46' Μπαέζα), Μαλό, Σουάρες, Τάπια (74' Μπελτράν), Βέιγκα (60' Νολίτο), Άσπας, Μορ (60' Μίνα)

Μπαρτσελόνα: Νέτο, Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντε Γιόνγκ, Μπούτσκετς, Γκριεζμάν (45+1' Ρόναλντ Αραούχο), Κουτίνιο (72' Πέδρι), Φάτι (72' Τρινκάο), Μέσι