SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Πήρε το Χ στο τέλος η ΑΕΚ Β' κόντρα στα Χανιά, τριάρα της Καλαμάτας στην Ιεράπετρα

Με δύο παιχνίδια άνοιξε η 28η αγωνιστική της Super League 2 του Β' ομίλου. Η ΑΕΚ Β' με γκολ του Γεωργέα στο 89' αναδείχτηκε ισόπαλη εκτός έδρας με τα Χανιά που παρέμειναν αήττητα για 12ο σερί παιχνίδι ενώ η Καλαμάτα επικράτησε 3-0 του ΟΦ Ιεράπετρας στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής.

Στα Χανιά οι γηπεδούχοι μετά το σπουδαίο διπλό τους επί της Κηφισιάς υποδέχτηκαν την ΑΕΚ Β' με τους φιλοξενούμενους να μένουν πίσω στο σκορ και να ισοφαρίζουν στο 89' με τον Γεωργέα.

Ο Ηλίας Τσέλιος άνοιξε το σκορ στο 14' με ωραίο σουτ με την ΑΕΚ να πιέζει για την ισοφάριση και να τη βρίσκει στο 89' όταν ο Γεωργέας νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε και έκανε το τελικό 1-1.

ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Κατσούρι, Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Τσέλιος, Λεμονής, Μπουρσέλης, Κόλα, Ζέκχοφ, Μάναλης.

ΑΕΚ Β': Γκίνης, Λάτσι, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Κ. Σταμούλης, Κορομηλάς, Πάπα (69′ Λέλεκας), Πανεράς, Σκόνδρας, Γκολφίνος (69′ Γ. Σταμούλης), Χριστόπουλος.

Τριάρα η Καλαμάτα

Με τρία γκολ στα τελευταία τριάντα λεπτά η Καλαμάτα επικράτησε 3-0 του ΟΦ Ιεράπετρας. Στο 63' λεπτό ο Παπατόλιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ρόβα να πλασάρει και τη μπάλα να σταμτάει στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τάτος έκανε το κόρνερ, ο Μπαξεβάνος πήρε την κεφαλιά με την Καλαμάτα να έχει και δεύτερο δοκάρι.

Στο 68' ο Ματέους με πλάσε νίκησε τον Νεόπουλο και έκανε το 1-0 και έξι λεπτά αργότερα ο Τάτος νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Τζελέπη. Στο 77' ο Βασιλόγιαννης έκανε το 2-0 ενώ το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 89' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πασά.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Καραγκούνης, Μπακαγιόκο, Μπαξεβάνος, Κωνσταντινόπουλος, Παπατόλιος, Ματέους (79′ Τριανταφυλλάκης), Τάτος (90′ Δρούγας), Βασιλόγιαννης (90′ Γκότσης), Αρναρέλλης (58′ Πασάς), Ρόβας (79′ Μπουλλάρι).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Tζελέπης (61′ λ.τ Νεόπουλος), Κάρδαρης, Κόκας, Ντέντλερ, Καλλιτσουνάκης (58′ Παπαδάκης), Ίννος, Χιμένεθ, Μπλανκ Καζάου, Παπαδάκης, Τσόφλιας, Καραμπέτσος.