SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Ο Αλμωπός νίκησε τον Ηρακλή στην Αριδαία, τρίποντο στο 90+4' για την Προοδευτική

Οι παίκτες του Αλμωπού Αριδαίας πανηγυρίζουν τη νίκη που πέτυχαν
Οι παίκτες του Αλμωπού Αριδαίας πανηγυρίζουν τη νίκη που πέτυχαν INTIME

Ο Αλμωπός Αριδαίας νίκησε τον Ηρακλή 2-0 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Super League 2. Η Προοδευτική λύγισε στο 90+4' τον ΠΑΟ Ρουφ.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με το "αριστερό" στον δεύτερο γύρο της Super League 2, καθώς ηττήθηκε από τον Αλμωπό στην Αριδαία με 2-0. Τα γκολ για την ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη πέτυχαν ο Πέττας με ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή στο 28ο λεπτό, με τον Σουλιώτη με ένα ωραίο ψαλιδάκι στο 88ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Με αυτό το τρίποντο ο Αλμωπός έκανε άλμα για την παραμονή στην κατηγορία, καθώς έφτασε τους 20 βαθμούς, ενώ ο "Γηραιός" έχει 23 με έναν αγώνα λιγότερο, καθώς εκκρεμεί η απόφαση του αθλητικού δικαστή για το ματς με τον Απόλλωνα Λάρισας.

Αλμωπός Αριδαίας: Ντόκιτς, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Παρασκευάς (90′ Καρυπίδης), Μανωλάκης, Κέρθι, Έππας (76′ Ρίβας), Κυριακίδης (76′ λ.τ Μακρυδάκης), Παπαδόπουλος, Πατρινός (66′ Ταχματζίδης), Πέττας (66′ Ασλαμπάλογλου).

Ηρακλής: Βελλίδης, Πανάγου (81′ Αλβάρες), Βιτλής, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Σίλβα (72′ Κόκκορης), Πατράλης, Τομάς (81′ Μιστόφσκι), Γιουμπιτάνα, Άλεξιτς, Τότσκα (46′ Κούστα).

Τρίποντο ανάσα για την Προοδευτική στο 90+4'

Η Προοδευτική δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΟ Ρουφ, επικρατώντας 2-1 στο Κερατσίνι.

Ο Μπόρχες έβαλε νωρίς την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη μπροστά στο σκορ (3') με διαγώνιο σουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα στο 17ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής με τον Βενάρδο.

Η Προοδευτική πίεσε για να βρει το γκολ της νίκης, έχοντας την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας και κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε στο 90+4' με την κεφαλιά του Μάντιτς. Η Προοδευτική ανέβηκε στους 14 βαθμούς, μειώνοντας στους πέντε από το Αιγάλεω, ενώ ο ΠΑΟ Ρουφ έμεινε στους τρεις.

Προοδευτική: Αστράς, Νταβιώτης (75′ Γιαννιτσάνης), Σινγκ, Χατζηδίμπας (65′ Αλεξίου), Φαζός, Ομπάνορ, Μπόρχες, Καπνίδης, Μάντιτς, Παυλίδης (84′ Αγγελόπουλος), Παντελίδης (65′ Πίσσας).

ΠΑΟ Ρουφ: Μέρκιουρι, Δαλαμήτρας, Μκρτσιάν, Παπουτσογιαννόπουλος (81′ Φιλιμέγκας), Μαρινάκης (62′ Ζαχαρός), Κυριαζής (55′ Τσιάβος), Καλλέργης, Τσαρκάνι, Βενάρδος, Καμύ, Γαϊτάνης.