BUNDESLIGA

Στουτγκάρδη - Ουνιόν 0-1: Από το κεφάλι του Γέκελ μόνη πρώτη

Ο Γέκελ στην αναμέτρηση της Ουνιόν με τη Χέρτα
Ο Γέκελ στην αναμέτρηση της Ουνιόν με τη Χέρτα 2022 AP PHOTO/MICHAEL SOHN

Η Ουνιόν Βερολίνου πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην Στουτγκάρδη. Χάρη στο γκολ του Γέκελ στο 76' επικράτησε 1-0 για την 9η αγωνιστική της Bundesliga και είναι μόνη πρώτη.

Η Ουνιόν δεν έμεινε για αρκετό καιρό μακριά από τις νίκες στην Bundesliga. Η ομάδα του Βερολίνου επικράτησε 1-0 της Στουτγκάρδης και βρίσκεται μόνη στην κορυφή στο +2 από την Φράιμπουργκ και στο +4 από Μπάγερν και Ντόρτμουντ με 20 βαθμούς.

Από την άλλη, η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός για όλο το 90λεπτο, συνεχίζει στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει πέντε βαθμούς.

Αν και το ματς ήταν φτωχό από φάσεις, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 76ο λεπτό. Ο Γκίσελμαν εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Γέκελ πήδηξε για την κεφαλιά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Βερολίνου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την Στουτγκάρδη στη συνέχεια, καθώς στο 82ο λεπτό ο Γκιρασί αποβλήθηκε βλέποντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Μίλερ, Άντον, Ζαγκάντου (67' Σόσα), Μαυροπάνος, Ίτο (72' Στένζελ), Καραζόρ (82' Πφάιφερ), Έντο, Αχαμάντα, Κατόμπα (67' Φίριχ), Τομάς, Γκιρασί

ΟΥΝΙΟΝ: Ρόνοβ, Γέκελ, Κνόχελ, Ντόκι, Ριέρσον, Κεντίρα (83' Σεγκουίν), Γκίσελμαν, Χαραγκούτσι (83' Πάντοβιτς), Σέφερ (65' Θόρσμπι), Τζόρνταν (65' Μπέρενς), Μπέκερ (73' Λέβελινγκ)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Χόφενχαϊμ - Βέρντερ 1-2 (32' Νταμπούρ / 18' Ντουκς, 87' πέν. Φίλκρουγκ)
  • Λεβερκούζεν - Σάλκε 4-0 (38' Ντιαμπί, 41', 52' Φρίμπονγκ, 90' Παουλίνιο)
  • Μάιντς - Λειψία 1-1 (45' Ίνγκβαρτσεν / 80' Ενκουνκού)
  • Μπόχουμ - Άιντραχτ 3-0 (71' Χόφμαν, 87' αυτ. Εντικά, 90+1' Φέρστερ)
  • Άουγκσμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 1-1 (55' Γκούμνι / 27' Γκέρχαρτ)
  • Ντόρτμουντ - Μπάγερν 2-2 (74' Μουκοκό, 90+4' Μοντέστ / 33' Γκορέτσκα, 53' Σανέ)
  • Γκλάντμπαχ - Κολωνία 5-2 (27' Φρίντριχ, 45+2' πέν., 76' Μπενσεμπαϊνί, 47' Στιντλ, 90+1' Τουράμ / 31' πέν. Κάιντς, 83' Χουσεϊνμπάσιτς)
  • Χέρτα - Φράιμπουργκ 2-2 (34' πέν. Λουκεμπάκιο, 61' Σερντάρ / 22' Κιερέ, 78' Σάντε)
  • Στουτγκάρδη - Ουνιόν 0-1 (76' Γέκελ)