ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Σπάρτα Ρότερνταμ - Ουτρέχτη 5-4 πεν. (0-1 κ.δ.-παρ): Η ομάδα του Δουβίκα έμεινε εκτός του "τελικού" για την Ευρώπη

Ο Τάσος Δουβίκας πανηγυρίζει το γκολ του στο ματς της Ουτρέχτης με τη Φορτούνα | 2 Σεπτεμβρίου 2022 TWITTER

Η Ουτρέχτη επικράτησε με 1-0 της Σπάρτα σε κανονική διάρκεια και παράταση και οδήγησε το ζευγάρι στα πέναλτι, όμως εκεί γνώρισε την ήττα με 5-4 και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει την έξοδο στο Conference League μέσω τελικού με την Τβέντε.

Την ευκαιρία να φτάσει στον τελικό των μπαράζ για το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο έχασε το βράδυ της Κυριακής (04/06) η Ουτρέχτη. Η ομάδα του Τάσου Δουβίκα είχε χάσει με 2-1 εντός έδρας στο πρώτο ματς όμως αυτό δεν την εμπόδισε να απαντήσει με τον ίδιο νόμισμα στην Σπάρτα, αφού σκόραρε στο Ρότερνταμ, για να κάνει το 1-0 και να φέρει το ζευγάρι στα ίσα, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ (έμειναν στο 2-2 οι δύο ομάδες, με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ να μην ισχύει), με τον Δουβίκα να γίνεται αλλαγή στο 109' και να μην παίρνει μέρος στη διαδικασία των πέναλτι, όπου εκεί η ομάδα του λύγισε.

Αμφότερες χτύπησαν από έξι πέναλτι, με την Ουτρέχτη να έχει δύο χαμένες εκτελέσεις και την Σπάρτα μία, με την ομάδα του Ρότερνταμ να επιβάλλεται με 5-4 και να προκρίνεται στον τελικό των μπαράζ, όπου θα κοντραριστεί με την Τβέντε με έπαθλο ένα εισιτήριο για τα προκριματικά του Conference League τη νέα αγωνιστική σεζόν.