SERIE A

Serie A: Τριάρα της Αταλάντα στη Μίλαν, ισόπαλη με Ουντινέζε η Ίντερ

Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Μίλαν στο Σαν Σίρο για την Serie A.
Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Μίλαν Ⓒ 2021 ANTONIO CALANNI/ASSOCIATED PRESS

Η Αταλάντα επικράτησε 3-0 της Μίλαν στο Σαν Σίρο, ωστόσο οι ροσονέρι παρέμειναν πρώτοι, καθώς η Ίντερ ήρθε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας με την Ουντινέζε.

Ένα άσχημο απόγευμα στο Σαν Σίρο είχε η Μίλαν. Η Αταλάντα πήρε ένα σπουδαίο διπλό στο Μιλάνο επικρατώντας με σκορ 3-0 και έτσι σκαρφάλωσε στην 4η θέση με 36 πόντους. Παραμένουν στην κορυφή οι ροσονέρι με 43 πόντους.

Η Αταλάντα άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με κεφαλιά του Ρομέρο, έπειτα από σέντρα του Γκοζάνς. Στο 53ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 53ο λεπτό με επιτυχή εκτέλεση πέναλτι του Γιόζιπ Ίλιτσιτς.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα στο 77ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Ζαπάτα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ερνάντεθ, Καλούλου (57' Μουσάτσιο), Κγιαρ, Καλάμπρια, Κεσιέ, Τονάλι, Λεάο (70' Ρέμπιτς), Μεϊτέ (46' Μπραχίμ Ντίας), Καστιγιέχο (70' Μάντζουκιτς), Ιμπραχίμοβιτς

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι, Ρομέρο, Τζιμσίτι (90+1' Καλδάρα), Χάτεμπουρ (67' Μέλε), ντε Ρουν, Φρόιλερ, Γκοζάνς (90+1' Παλομίνο), Πεσίνα (90' Μαλινόβσκι), Ίλιτσιτς (82' Μουριέλ), Ζαπάτα

Μία σπουδαία ευκαιρία έχασε η Ίντερ για να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας. Στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ουντινέζε έμεινε ισόπαλη στο 0-0 και έτσι έφτασε τους 41 πόντους και είναι στη δεύτερη θέση.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου 45λεπτου ανήκε στον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 23ο λεπτό, ωστόσο ο Μούσο απέκρουσε και κράτησε το μηδέν.

Στο 67' ο Ντε Πολ άγγιξε το γκολ, όμως ο Χαντάνοβιτς δήλωσε παρών. Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές προσπαθώντας να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού, ωστόσο το 0-0 παρέμεινε. Στο φινάλε αποβλήθηκε και ο Κόντε για διαμαρτυρία.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Σαμίρ, Μπονιφάζι (63' Ντε Μάιο), Μπεκάι, Ζέγκελαρ (78' Νούιτινγκ), Περέιρα, Αρσλάν, Ντε Πολ, Λάρσεν (78' Μολίνα), Λαζάνια, Ντεουλοφέου (62' Μανδραγόρα)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, ντε Φρέι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βιντάλ (70' Σένσι), Γιάνγκ (70' Πέρισιτς), Λουκάκου, Μαρτίνες (70' Σάντσες)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο - Τορίνο 2-2 (32' Βιόλα, 49' Λαπάντουλα / 51', 90+3' Ζάζα)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Ρόμα - Σπέτσια 4-3 (17', 52' Μαγιοράλ, 55' Κάρσντορπ, 90+2' Πελεγκρίνι / 24' Πίκολι, 59' Φαρίας, 90' Βέρντε)

Μίλαν - Αταλάντα 0-3

Ουντινέζε - Ίντερ 0-0

(21:45) Φιορεντίνα - Κροτόνε