SERIE A

Serie A: Γιουβέντους και Νάπολι αντέχουν στην κούρσα του Champions League

O Άλβαρο Μοράτα πανηγυρίζει με τη φανέλα της Γιουβέντους γκολ του κόντρα στην Νάπολι Ⓒ 2020 ANTONIO CALANNI/ASSOCIATED PRESS

Η Γιουβέντους επικράτησε της Τζένοα και η Νάπολι της Σαμπντόρια, με συνέπεια να συμπληρώσουν την τετράδα της Serie A, εν αναμονή και του αγώνα της Αταλάντα. Σώθηκε στις καθυστερήσεις η Λάτσιο.

Η Γιουβέντους πέρασε εύκολο απόγευμα στην 30ή αγωνιστική της Serie A, αφού υποδέχθηκε στο Τορίνο την Τζένοα και τη νίκησε με 3-1, με συνέπεια να βρεθεί ξανά έναν πόντο πίσω από τη Μίλαν στο βαθμολογικό πίνακα και να εξακολουθεί να προβάλλει φαβορί για την κατάληψη μιας θέσης που οδηγεί στο επόμενο Champions League, μίνιμουμ στόχος της φετινής χρονιάς.

Με φόρμα από τη μεσοβδόμαδη νίκη επί της Νάπολι, ο Αντρέα Πίρλο δεν έκανε μεγάλο rotation και δεν ξεκούρασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Δικαιώθηκε από νωρίς, αφού μόλις στο 4' ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι (από τη 13η φετινή ασίστ του Χουάν Κουαδράδο), παίζοντας στη φυσική του θέση ως δεξιός μέσος, έγραψε το 1-0, ενώ 18 λεπτά αργότερα το δίδυμο Ρονάλντο-Άλβαρο Μοράτα συνεργάστηκε ξανά και το 2-0 ήταν γεγονός. Η Τζένοα αντέδρασε με το γκολ του Τζιαλούκα Σκαμάκα, ωστόσο η είσοδος του... διοργανωτή πάρτι Γουένστον Μακένι (τιμωρήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα γι' αυτό) συνοδεύτηκε με γκολ του Αμερικανού μέσου δύο λεπτά αργότερα για το 3-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Κουαδράδο (46' Σάντρο), Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Ντανίλο, Κουλουσέφσκι (68' Μακένι), Μπεντανκούρ, Ραμπιό (84' Ράμσεϊ), Κιέζα (75' Αρτούρ), Μοράτα (68' Ντιμπάλα), Ρονάλντο

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μαζιέλο, Ραντοβάνοβιτς, Κρίσιτο, Μπιράσκι (46' Γκιλιόνε), Μπεχράμι (46' Πιάτσα), Μπάντελι, Ροβέλα (63' Ζάιτς), Τζαπακόστα, Σκαμάκα (70' Μελεγκόνι), Πάντεφ (63' Σομουρόντοφ)

Η Νάπολι συνήλθε γρήγορα ύστερα απ' την ήττα στο Πιεμόντε και έφυγε με νίκη 2-0 από τη Γένοβα κόντρα στη Σαμπντόρια. Ο Τζενάρο Γκατούζο χρησιμοποίησε τον Κώστα Μανωλά στο βασικό σχήμα αυτήν τη φορά και εν μέρει δικαιώθηκε, αφού οι "παρτενοπέι" κράτησαν το μηδέν στην άμυνα, αν και όχι με μεγάλη άνεση. Απέναντι σε δύο πρώην επιθετικούς τους, τους Μανόλο Γκαμπιαντίνι και Φάμπιο Κουαλιαρέλα, πέρασαν δύσκολες στιγμές κυρίως λόγω λαθών του Νταβίντ Οσπίνα. Ο Κολομβιανός τερματοφύλακας είχε και τις σωτήριες επεμβάσεις του, πάντως, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να "χτίσουν" πάνω σε αυτές και στα γκολ των Φαμπιάν Ρουίθ και Βίκτορ Όσιμεν τη νίκη.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεσίνσκι, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Αουτζέλο, Καντρέβα, Θόρσμπι, Ντάμσγκααρντ (86' Λερί), Γιάνκτο (86' Βέρε), Κουαλιαρ

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρουί, Ρουίθ (90' Μπακαγιοκό), Ντέμε, Πολιτάνο (74' Λοσάνο), Ζιελίνσκι (74' Μέρτενς), Ινσίνιε (90' Έλμας), Όσιμεν

Η Λάτσιο άφησε ξανά για το τέλος τη νίκη, με τον συνήθη ύποπτο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς να σκοράρει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και να γράφει το τελικό 1-0 στη Βερόνα. Ήταν η 4η διαδοχική νίκη για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι στο πρωτάθλημα, εκ των οποίων η 3η με νικητήριο τέρμα από το 84' και μετά. Παρ' όλα αυτά, θα μπορούσε να "κλειδώσει" τους 3 βαθμούς νωρίτερα, αφού βρέθηκε σε καλή μέρα και είχε αρκετές καλές στιγμές. Λίγο η καλή αντίδραση της Βερόνα, λίγο τα μαρκαρίσματα στον (μετέπειτα) σκόρερ και στον Λουίς Αλμπέρτο που προκάλεσαν προβλήματα, διατήρησαν αυτό το 0-0 για περίπου έναν αγώνα. Παρά λίγα λεπτά...

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Νταβίντοβιτς, Μανιάνι, Ντιμάρκο, Φαραόνι, Στουράρο, Βελόζο (69' Ίλιτς), Λάζοβιτς, Μπαράκ, Λαζάνια (85' Κάλινιτς), Τζακάνι (76' Μπέσα)

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου, Ακπά Ακπρό (83' Παρόλο), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Λούκας, Αλμπέρτο (75' Περέιρα), Φαρές (75' Λούλιτς), Καϊσέδο (68' Μουρίκι), Ιμόμπιλε

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 10 Απριλίου

Σπέτσια - Κροτόνε 3-2 (63' Βέρντε, 89' Ματζιόρε, 90+2' Έρλιτς - 40' Τζιτζί, 78' Νουάνκουο)

Πάρμα - Μίλαν 1-3 (66' Γκαλιόλο - 8' Ρέμπιτς, 44' Κεσιέ, 90+4' Λεάο)

Ουντινέζε - Τορίνο 0-1 (61' πέν. Μπελότι)

Κυριακή 11 Απριλίου

Ίντερ - Κάλιαρι 1-0 (77' Νταρμιάν)

Γιουβέντους - Τζένοα 3-1 (4' Κουλουσέφσκι, 22' Μοράτα, 70' Μακένι - 49' Σκαμάκα)

Βερόνα - Λάτσιο 0-1 (90+2' Μιλίνκοβιτς Σάβιτς)

Σαμπντόρια - Νάπολι 0-2 (35' Ρουίθ, 87' Όσιμεν)

Ρόμα - Μπολόνια (19:00)

Φιορεντίνα - Αταλάντα (21:45)