ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σάλκε - Ντόρτμουντ 0-4: Θρίαμβος με τεσσάρα στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στη Σάλκε
Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στη Σάλκε © 2021 MARTIN MEISSNER/ASSOCIATED PRESS

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Έρλινγκ Χάλλαντ και Τζέιντον Σάντσο, η Ντόρτμουντ διέσυρε 4-0 τη Σάλκε εκτός έδρας στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ για την 22η αγωνιστική της Bundesliga. (VIDEOS)

Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ βάφτηκε... κιτρινόμαυρο. Η Ντόρτμουντ, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Έρλινγκ Χάαλαντ (2 γκολ) και Τζέιντον Σάντσο (1 γκολ και 1 ασίστ), διέσυραν 4-0 την ουραγό Σάλκε εκτός έδρας για την 22η αγωνιστική της Bundesliga και τη... βύθισαν ακόμη περισσότερο.

Ο Σάντσο άνοιξε το σκορ στο 42', αλλά το γκολ της βραδιάς και ένα από τα ωραιότερα της φετινής σεζόν, σημείωσε ο Χάαλαντ τρία λεπτά αργότερα με τρομερό γυριστό.

Η Ντόρτμουντ δεν έμεινε πάντως μόνο στα τέρματα των Σάντσο (42') και Χάαλαντ (45') στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου αλλά ήταν κυρίαρχος και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους κιτρινόμαυρους να κάνουν το 3-0 στο 60' με τον Γκερέιρο και τον Χάαλαντ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το 4-0 στο 79' και φτάνοντας τα 43 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια τους με την BVB σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΑΛΚΕ (Κρίστιαν Γκρος): Φέρμαν, Γουίλιαμ (46' Σεπφ), Μουστάφι, Μπέκερ, Κολάσινατς, Σταμπουλί, Μπουζελάμπ (46' Μασκαρέλ), Τιό, Χαρίτ, Σερντάρ, Χόπε (66' Ραμάν).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Έντιν Τέρζιτς): Χιτς, Μόρεϊ (83' Μενιέ), Τσαν, Χούμελς, Γκερέιρο, Ντιλέινι (83' Μουκοκό), Μπραντ (61' Μπέλιγχαμ), Νταούντ (80' Ρέινα), Σάντσο, Ρόις (80' Ρεϊνιέρ), Χάαλαντ.