ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σάλκε - Μπάγερν 0-4: Οδοστρωτήρες οι Βαυαροί

Ο Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει γκολ του στο Σάλκε - Μπάγερν για την Bundesliga.
Ο Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει γκολ του στο Σάλκε - Μπάγερν Ⓒ 2021 LEON KUEGELER/ASSOCIATED PRESS

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 4-0 εκτός έδρας της Σάλκε για την 18η αγωνιστική της Bundesliga και πλέον η διαφορά της από τη δεύτερη Λειψία έφτασε τους επτά πόντους.

Η Μπάγερν Μονάχου σημείωσε την τρίτη της σερί νίκη στην Bundesliga διασύροντας με σκορ 0-4 την Σάλκε στην έδρα της. Οι Βαυαροί παραμένουν στην κορυφή του πρωταθλήματος με τη διαφορά από τη δεύτερη Λειψία να είναι στο +7. Την ίδια ώρα η Σάλκε βρίσκεται τελευταία με μόλις επτά πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό. Ο Κίμιχ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Μίλερ με το κεφάλι έκανε το 0-1. Στο 54ο λεπτό ο Λεβαντόβσκι ταλαιπώρησε την άμυνα της Σάλκε και από δύσκολη γωνία σημείωσε το δεύτερο γκολ της Μπάγερν.

Μάλιστα, ο Πολωνός έγραψε ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga που σκοράρει σε οκτώ σερί εκτός έδρας παιχνίδια.

Η Μπάγερν στο 88ο λεπτό πέτυχε το 0-3, με ακόμη μία κεφαλιά του Μίλερ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κίμιχ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90' ο Αλάμπα με ένα μακρινό σουτ.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Οτσίπκα, Ναστάζιτς, Καμπάκ, Μπέκερ, Σερντάρ, Σταμπούλι, Χάριτ (72' Σεπφ), Ουτ, Ραμάν, Χόπε (72' Μπούγελαμπ)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ζίλε, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις (68' Ερνάντεθ), Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ (64' Κομάν), Μίλερ, Γκνάμπρι (64' Μουσιάλα), Λεβαντόβσκι (80' Τσούπο-Μότινγκ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Γκλάντμπαχ - Ντόρτμουντ 4-2 (11', 32' Ελβέντι, 49' Μπενσεμπαΐνι, 78' Τουράμ / 22', 28' Χάαλαντ)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Μάιντς - Λειψία 3-2 (24', 35' Νιακατέ, 50' Μπαρέιρο / 15' Άνταμς, 30' Χάλστενμπεργκ)

Μπίλεφελντ - Άιντραχτ 1-5 (26' Κόρδοβα / 25', 33' Σίλβα, 27' Κόστιτς, 51' Νίλσον αυτ., 75' Γιόβιτς)

Λεβερκούζεν - Βόλφσμπουργκ 0-1 (35' Μπακού)

Άουγκσμπουργκ - Ουνιόν 2-1 (17' 47' Νίντερλεχνερ / 25' Ινγκβάρτσεν)

Φράιμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-1 (14' Ντεμίροβιτς, 37' Γιονγκ / 7' Ουαμανγκιτούκα)

Χέρτα - Βέρντερ 1-4 (45+2' Κόρδομπα / 10' πεν. Σέλκε, 29' Τοπράκ, 57' Μπιντενκούρ, 77' Σάρτζεντ)