SERIE A

Ρόμα - Σπέτσια 4-3: Ματσάρα και λύτρωση με Πελεγκρίνι στο 90+2'

Ο Κάρσντορπ πανηγυρίζει γκολ του στο Ρόμα - Σπέτσια για την Serie A.
Ο Κάρσντορπ πανηγυρίζει γκολ του στο Ρόμα - Σπέτσια Ⓒ 2021 GREGORIO BORGIA/ASSOCIATED PRESS

Η Ρόμα επικράτησε 4-3 της Σπέτσια στο Ολίμπικο με τον Λορέντζο Πελεγκρίνι να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 90+2', έπειτα από την ισοφάριση του Βέρντε στο 90'.

Τρομερό παιχνίδι διεξήχθη στο Ολίμπικο ανάμεσα στη Ρόμα και την Σπέτσια για την 19η αγωνιστική της Serie A. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ρόμα βρίσκεται στην 3η θέση του πρωταθλήματος με 37 πόντους.

Το σκορ άνοιξε στο 17ο λεπτό ο Πελεγκρίνι, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 24ο λεπτό με τον Πίκολι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε καταιγισμός από γκολ. Στο 53ο λεπτό ο Μαγιοράλ με ωράια ατομική ενέργεια έκανε το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κάρσντορπ πέτυχε το 3-1.

Ωστόσο, η Σπέτσια δεν τα παράτησε, στο 59ο λεπτό ο Φαρίας μείωσε το σκορ και ο Ντανιέλε Βέρντε στο 90ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 90+2' όμως ο Πελεγκρίνι με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ, Κουμπούλα, Σπινατσόλα, Βερετούτ, Βιλάρ (67' Κρισάντε), Κάρσντορπ (81' Μπρούνο Πέρεθ), Κάρλες Πέρεθ (89' Ντιαβαρά), Πελεγκρίνι, Μαγιοράλ

ΣΠΕΤΣΙΑ: Προβεντέλ, Ντελ' Όρκο (58' Μπαστόνι), Τέρζι, Σαμπότ (80' Έρλιτς), Μαρκίτσα, Εστέβες, Αγκουμέ, Ματζιόρε (58' Ακαμπόρα), Γκιάσι (80' Βέρντε), Πίκολι (33' Γκαλαμπίνοφ), Φαρίας

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο - Τορίνο 2-2 (32' Βιόλα, 49' Λαπάντουλα / 51', 90+3' Ζάζα)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Ρόμα - Σπέτσια 4-3 (17', 52' Μαγιοράλ, 55' Κάρσντορπ, 90+2' Πελεγκρίνι / 24' Πίκολι, 59' Φαρίας, 90' Βέρντε)

(19:00) Μίλαν - Αταλάντα