SERIE A

Ρόμα - Έμπολι 2-0: Συνήλθε απ' τον αποκλεισμό στο κύπελλο και κυνηγάει το Champions League

Ο Ρόχερ Ιμπάνιεζ πανηγυρίζει γκολ της Ρόμα κόντρα στη Μόντσα στη Serie A
Ο Ρόχερ Ιμπάνιεζ πανηγυρίζει γκολ της Ρόμα © 2022 GREGORIO BORGI/ASSOCIATED PRESS

Η Ρόμα άφησε πίσω της το σοκ του αποκλεισμού στο Coppa Italia από την Κρεμονέζε, επικράτησε άνετα της Έμπολι και εξακολουθεί να βρίσκεται στο κυνήγι του σεντονιού.

Το "Ολίμπικο" υποδέχθηκε τη Ρόμα λίγες ημέρες έπειτα από το πατατράκ στο Coppa Italia κόντρα στην Κρεμονέζε. Οι "τζιαλορόσι" έσβησαν άμεσα αυτήν τη μνήμη και με το 2-0 επί της Έμπολι για την 21η αγωνιστική της Serie A παρέμειναν σε τροχιά Champions League.

Πρωταγωνιστής ο Πάουλο Ντιμπάλα και το μαγικό πόδι του, με το οποίο εκτέλεσε δύο κόρνερ στα πρώτα έξι λεπτά και βρήκε δύο συμπαίκτες του ικανούς στον αέρα. Στο 2' ο Ιμπάνιεζ και στο 6' ο Τάμι Έιμπραχαμ με κεφαλιές βρήκαν δίχτυα κι έδωσαν προβάδισμα νίκης από πολύ νωρίς στους "τζιαλορόσι".

Οι Τοσκανοί μετρούσαν έξι διαδοχικούς αγώνες δίχως ήττα και σε αυτό το σερί έκαναν εκτός έδρας ζημιές σε Λάτσιο και Ίντερ, όμως αυτή ήταν η βραδιά των γηπεδούχων, που έχασαν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και είδαν τον VAR να τους παίρνει πίσω ένα πέναλτι στο 1ο ημίχρονο.