ΠΑΟΚ

Ριέκα - Σιμπένικ 2-1: Νίκη με ανατροπή και ροτέισον για τους Κροάτες ενόψει ΠΑΟΚ

Οι παίκτες της Ριέκα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Νάπολι για τους ομίλους του Europa League © 2020 DARKO BANDIC / AP IMAGES

Η Ριέκα νίκησε 2-1 την Σιμπένικ εντός έδρας, λίγες ημέρες πριν από τον επαναληπτικό με τον ΠΑΟΚ στην Κροατία για τα playoffs του Europa Conference League. Ξεκούρασε αρκετούς ποδοσφαιριστές ο Τόμιτς, ενόψει της αναμέτρησης με τον Δικέφαλο.

Η Ριέκα υποδέχθηκε τη Σιμπένικ για την έκτη αγωνιστική του κροατικού πρωταθλήματος, όπου επικράτησε με 2-1 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γκόραν Τόμιτς προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον, αλλάζοντας τα 7/11 (Εσκοβάλ, Γκάλοβιτς, Κρέσιτς και Ίσα αγωνίστηκαν και στα δύο παιχνίδια) σε σχέση με την ενδεκάδα στην αναμέτρησης της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ, για το πρώτο σκέλος των playoffs του Europa Conference League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Ντέλιτς στο 47'. Η Ριέκα ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντρμιτς στο 68ο λεπτό, ενώ ο Μπούσνια ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους αντιπάλους του ΠΑΟΚ στο 78ο λεπτό, ένα λεπτό πριν από την είσοδό του στο παιχνίδι

Η σύνθεση της Ριέκα: Ζλομίσλιτς, Εσκοβάλ, Γκαλόβιτς, Κρέσιτς, Μπράουτ (53' Ντρμιτς), Στάνιτς (46' Πάβισιτς), Τσέριν, Μερκούλοφ (77' Μπούσνια), Βουκ (46' Άμπεμ), Ίσα, Ομπρεγκόν (65' Βούκτσιτς)