ΓΑΛΛΙΑ

Ρεν - Παρί 1-1: Η αποκαθήλωση των πρωταθλητών

Ο Σερού Γκιρασί της Ρεν πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Παρί για τη Ligue 1 2020-2021 στο "Ροαζόν Παρκ", Ρεν | Κυριακή 9 Μαΐου 2021 © 2021 DAVID VINCENT/ASSOCIATED PRESS

Η Ρεν απέσπασε την ισοπαλία με αντίπαλο την Παρί στην 36η αγωνιστική της Ligue 1 και η Λιλ μοιάζει το ακλόνητο φαβορί για τον τίτλο.

Η Ρεν βάζει τέλος στην κυριαρχία της Παρί στη Ligue 1, αφού "έκοψε" δύο βαθμούς από τους πρωταθλητές στη Βρετάνη και με 2 αγωνιστικές να απομένουν, μόνο με θαύμα θα χάσει τον τίτλο η Λιλ. Ο Νεϊμάρ γιόρτασε την ανανέωση του συμβολαίου του με γκολ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, ωστόσο στο 2ο μέρος ο Σερού Γκιρασί "σκότωσε" τους Παριζιάνους.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο προέρχονταν απ' τον αποκλεισμό στο Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι και έψαχνε αποκούμπι στις εγχώριες διοργανώσεις. Η Ρεν, όμως, κάνει τρομερή πορεία στο 2ο γύρο και έψαχνε βαθμούς για ένα ευρωπαϊκό "εισιτήριο". Αντιστάθηκε σθεναρά στο 1ο ημίχρονο και η μοναδική φάση που χώρισε τις δύο ομάδες ήταν το αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι στις καθυστερήσεις με την αρωγή του VAR.

Ο Νεϊμάρ εκτέλεσε εύστοχα και έφτασε τα 8 γκολ σε 16 παιχνίδια πρωταθλήματος (τα 4 με πέναλτι). Δεν ήταν αρκετά, όμως. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στη συνέχεια και στο 70ό λεπτό ο Σερού Γκιρασί με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Δίχως τον τραυματία Κιλιάν Εμπαπέ, ο Ποτσετίνο έβαλε στο παιχνίδι τον Μάουρο Ικάρντι, όμως ο Αργεντινός δεν κατάφερε κάτι. Μάλιστα, η αποβολή του Πρεσνέλ Κιμπεμπέ στο 87' έβαλε δύσκολα στην Παρί, αφού δύο φορές απειλήθηκε με το γκολ της ανατροπής. Ακόμα κι αν δεν ήρθε, το 1-1 αποδεικνύεται καταστροφικό στην προσπάθεια για τον 4ο σερί τίτλο.

ΡΕΝ: Γκομίς, Τραορέ (90+2' Σοπί), Αγκουέρντ, Ντα Σιλβά, Μαουασά (79' Νταλμπέρ), Μπουριγκό, Ουγκοτσουκού (61' Γκρενιέ), Τε, Ντοκού, Γκιρασί (90+2' Καστίγιο), Τεριέ (79' Ντιούφ)

ΠΑΡΙ: Νάβας, Νταγκμπά (80' Φλορέντσι), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κιρζαβά (55' Ντιαλό), Ερέρα (69' Γκέιγ), Ντανίλο, Ντι Μαρία (69' Ραφίνια), Ντράξλερ (81' Ικάρντι), Νεϊμάρ, Κιν

Παρασκευή 7 Μαΐου

Λανς - Λιλ 0-3 (4' πεν. 40' Γιλμάζ, 60' Ντέιβιντ)

Σάββατο 8 Μαΐου

Ναντ - Μπορντό 3-0 (19' Κουλιμπαλί, 51' πέν. Λουζά, 70' Μουανί)

Λιόν - Λοριάν 4-1 (53' Αουάρ, 65' Πακετά, 71' πέν., 77' Γκιμαράες - 83' Μονκοντουί)

Κυριακή 9 Μαΐου

Σεντ Ετιέν - Μαρσέιγ 1-0 (43' Νορντέν)

Ανζέ - Ντιζόν 3-0 (7' Φουλζινί, 50' αυτ. Αλαγκμπέ, 89' Ντιονί)

Μετς - Νιμ 0-3 (61' Φομπάρ, 67' πέν. Ριπάρ, 89' Φερχάτ)

Νις - Μπρεστ 3-2 (38' Λόπες, 61' Μπουνταουί, 89' Καμαρά - 4', 43' Μουνιέ)

Στρασμπούρ - Μονπελιέ 2-3 (69' Αζόρκ, 90+5' Ζοΐ - 36', 49' Λαμπόρντ, 46' Ντελόρ)

Ρεμς - Μονακό 0-1 (20' Ματαζό)

Ρεν - Παρί 1-1 (70' Γκιρασί - 45+6' πέν. Νεϊμάρ)