ΓΑΛΛΙΑ

Ρεμς - Μονακό 0-1: "Ζωντανοί" στην κούρσα τίτλου οι Μονεγάσκοι

Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Παρί για την Ligue 1.
Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Παρί Ⓒ 2021 FRANCOIS MORI/ASSOCIATED PRESS

Η Μονακό νίκησε δύσκολα τη Ρεμς εκτός έδρας και διατηρήθηκε σε απόσταση 5 βαθμών από την πρωτοπόρο της Ligue 1, Λιλ.

Η Μονακό τα βρήκε σκούρα στο "Ογκίστ Ντελόν" της Ρεμς, αλλά έφυγε με τη νίκη 1-0 για την 35η αγωνιστική της Ligue 1 και παρέμεινε σε επαφή με Λιλ και Παρί, στην κούρσα του τίτλου. Ταυτόχρονα, ανέκτησε την 3η θέση απ' τη Λιόν, στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για το τελευταίο "εισιτήριο" για το Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα του 19χρονου Βέλγου μέσου Έλιοτ Ματαζό στο 20', όμως ποτέ δεν αισθάνθηκαν άνετοι με αυτό το προβάδισμα. Αν εκτελούσαν τελικά το πέναλτι που πήρε πίσω ορθά το VAR στην εκπνοή του 1ου μέρους, η εικόνα θα ήταν διαφορετική. Τελικά, το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά τις ευκαιρίες των γηπεδούχων στο 2ο ημίχρονο, αλλά και εκείνες των Μονεγάσκων, με κορυφαία το τετ α τετ του Γιουσούφ Φοφανά στις καθυστερήσεις.

ΡΕΜΣ: Ράικοβιτς, Φοκέτ, Φας, Αμπντελχαμίντ, Κονάν, Κασαμά (65' Κουτέσα), Εμπουκού (75' Τουρέ), Μουνετσί, Σαβαλερέν, Καφαρό (66' Φλιπς), Ντια (86' Σίρχαουζ)

ΜΟΝΑΚΟ: Λεκόμτ, Ντισασί (64' Σιντιμπέ), Μαριπάν, Μπαντιασίλ, Ενρίκε, Αγκιλάρ (90+1' Ματσιμά), Φοφανά, Τσουαμενί, Ματαζό (65' Μαρτίνς), Φόλαντ (90' Μπαλό Τουρέ), Μπεν Γεντέρ (80' Γκολόβιν)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 7 Μαΐου

Λανς - Λιλ 0-3 (4' πεν. 40' Γιλμάζ, 60' Ντέιβιντ)

Σάββατο 8 Μαΐου

Ναντ - Μπορντό 3-0 (19' Κουλιμπαλί, 51' πέν. Λουζά, 70' Μουανί)

Λιόν - Λοριάν 4-1 (53' Αουάρ, 65' Πακετά, 71' πέν., 77' Γκιμαράες - 83' Μονκοντουί)

Κυριακή 9 Μαΐου

Σεντ Ετιέν - Μαρσέιγ 1-0 (43' Νορντέν)

Ανζέ - Ντιζόν 3-0 (7' Φουλζινί, 50' αυτ. Αλαγκμπέ, 89' Ντιονί)

Μετς - Νιμ 0-3 (61' Φομπάρ, 67' πέν. Ριπάρ, 89' Φερχάτ)

Νις - Μπρεστ 3-2 (38' Λόπες, 61' Μπουνταουί, 89' Καμαρά - 4', 43' Μουνιέ)

Στρασμπούρ - Μονπελιέ 2-3 (69' Αζόρκ, 90+5' Ζοΐ - 36', 49' Λαμπόρντ, 46' Ντελόρ)

Ρεμς - Μονακό 0-1 (20' Ματαζό)

Ρεν - Παρί (22:00)