ΙΣΠΑΝΙΑ

Ράγιο - Μπαρτσελόνα 1-2: Ανατροπή και πρόκριση με Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι στην αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Ράγιο
Ο Λιονέλ Μέσι στην αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Ράγιο Ⓒ 2021 MANU FERNANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Η Ράγιο άνοιξε το σκορ με τον Γκαρθία, αλλά η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με τον Μέσι - επέστρεψε μετά την αποβολή στον τελικό με την Μπιλμπάο - και με τον Ντε Γιόνγκ πήρε τη νίκη (1-2) και την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Υπέφερε στο Βαγιέκας η Μπαρτσελόνα, αλλά κατάφερε να φύγει από τη Μαδρίτη με τη νίκη (1-2) και την πρόκριση για την επόμενη φάση (προημιτελικά) του Copa del Rey.

Ο Φραν Γκαρθία - ο οποίος αγωνίζεται δανεικός από τη Ρεάλ στους φρανχιρόχος (η Ράγιο είναι ομάδα της Segunda) και απασχόλησε το καλοκαίρι τον Παναθηναϊκό επί Ντάνι Πογιάτος - άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια του Όσκαρ Τρέχο.

Ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος εξέτισε την τιμωρία αποβολής του στη Σεβίλλη και τον τελικό του ισπανικού Super Cup με την Μπιλμπάο - επέστρεψε σε ματς της Μπάρτσα και ισοφάρισε για τους Καταλανούς στο 70ό λεπτό.

Ο Φρένκι ντε Γιονγκ σφράγισε την ανατροπή, τη νίκη (1-2) και την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa del Rey με γκολ στο 80ό λεπτό.

Photo credits: ⓒ 2021 Manu Fernandez/Associated Press