PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 0-0: Ζημιά και για τις δύο

Μάχη του Καντέ με τον Μάτα στο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι
Μάχη του Καντέ με τον Μάτα στο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι PHIL NOBLE/POOL VIA AP

Ισόπαλη χωρίς γκολ (0-0) έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Τσέλσι, οι οποίες έχασαν δύο βαθμούς στο βροχερό Όλντ Τράφορντ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Τσέλσι βρέθηκαν σε μέτρια βραδιά και δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιο γκολ που θα τους έδινε την νίκη. Έτσι, η αναμέτρηση στο βροχερό Όλντ Τράφορντ έληξε 0-0. Στους εννέα πόντους οι μπλε, ενώ στους επτά έφτασαν οι κόκκινοι διάβολοι. Ήρωας για τους μπλε ο Μεντί.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν εντυπωσιακό με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές. Μάλιστα μέχρι το 30ο λεπτό δεν είχαμε δει κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Στο 33ο λεπτό η Τσέλσι που είχε την κατοχή απείλησε με τον Πούλισιτς, ο οποίος δοκίμασε ένα σουτ που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 35ο λεπτό η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ράσφορντ, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Μεντί, με τον τερματοφύλακα της Τσέλσι να απλώνει το πόδι του και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 40' ο Μάτα απείλησε εκ νέου και ο γκολκίπερ των μπλε εκτινάχθηκε αποκρούοντας.

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 59' ο νεοεισελθόντας Καβάνι λίγο έλειψε να βάλει γκολ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Έβαλε το πόδι του σε σέντρα και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μεντί.

Στο 69' η Γιουνάιτεντ δημιούργησε προϋποθέσεις με τον Ράσφορντ, έπειτα από καλή μπαλιά του Μαγκουάιρ, να πατάει περιοχή, αλλά ο Αθπιλικουέτα ήταν εκεί για να τον κόψει.

Η Γιουνάιτεντ προς το τέλος του παιχνιδιού πίεσε ακόμη περισσότερο. Στο 80' Ο Πογκμπά έγινε αποδέκτης της μπάλας, έπειτα από πάσα του Λίντελοφ, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή ήταν κακό και μπλόκαρε στα πόδια του Τιάγκο Σίλβα.

Στο 90+1' ο Ράσφορντ έκανε ένα ωραίο σουτ, όμως ακόμη πιο ωραία ήταν η απόκρουση του Μεντί που γι' ακόμη μία φορά κράτησε το μηδέν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπιζάκα, ΜακΤόμινεϊ (83' Γκρίνγουντ), Φρεντ, Τζέιμς (58' Καβάνι), Φερνάντες, Μάτα (58' Πογκμπά), Ράσφορντ

Τσέλσι: Μεντί, Ζουμά, Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Τσίλγουελ, Χάβερτς (72' Μάουντ), Πούλισιτς (81' Ζίγιες), Βέρνερ (71' Έιμπραχαμ)