PREMIER LEAGUE

Premier League: Σημαντικό διπλό της Μπράιτον, τρίποντο για τη Γουέστ Χαμ

Ο Μοπέ πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του το γκολ της Μπράιτον κόντρα στη Λιντς στο Elland Road στις 16 Ιανουαρίου του 2021.
Ο Μοπέ πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του το γκολ της Μπράιτον κόντρα στη Λιντς Ⓒ 2021 PETER POWELL/ASSOCIATED PRESS

Η 19η αγωνιστική της Premier League συνεχίστηκε με δύο αναμετρήσεις. Η Μπράιτον επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Λιντς, ενώ η Γουέστ Χαμ νίκησε με 1-0 την Μπέρνλι (VIDEOS).

Ένα σημαντικό αποτέλεσμα πήρε η Μπράιτον στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία της. Συγκεκριμένα πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα της Μπράιτον με 1-0 και έτσι έφτασε τους 17 πόντους σκαρφαλώνοντας στην 16η θέση της Premier League. Από την άλλη, η Λιντς έμεινε στους 23 πόντους.

Το γκολ που έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες πέτυχε ο Νιλ Μοπέ στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού, έπειτα από την ασίστ του ΜακΆλιστερ.

Η ομάδα του Μπιέλσα πίεσε στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να είναι επικίνδυνοι στην κόντρα. Ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε έως και το τελευταίο σφύριγμα.

Κοντά στην πεντάδα παραμένει η Γουέστ Χαμ. Τα σφυριά επικράτησαν 1-0 της Μπέρνλι και πλέον βρίσκονται στην 8η θέση με 29 πόντους και απέχουν τέσσερις πόντους από την Έβερτον. Η Μπέρνλι βρίσκεται μία θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με 17 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το νικητήριο γκολ τους στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αντόνιο να πλασάρει από κοντά προς τα δίχτυα έπειτα από την ασίστ του Φορνάλς.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 16 Ιανουαρίου

Γουλβς - Γουέστ Μπρομ 2-3 (38' Σίλβα, 43' Μπολί / 8' πεν. 56' πεν. Περέιρα, 52' Ατζάγι)

Λιντς - Μπράιτον 0-1 (17' Μοπέ)

Γουέστ Χαμ - Μπέρνλι 1-0 (9' Αντόνιο)

Φούλαμ - Τσέλσι (19:30)

Λέστερ - Σαουθάμπτον (22:00)