ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Μπράγκα - Σπόρτινγκ: Πρόκριση στα πέναλτι για τα "λιοντάρια", στον τελικό με Πόρτο

Sporting's Bruno Fernandes, left, celebrates after scoring his side's third goal during the Europa League group E soccer match between Sporting CP and Vorskla Poltava at the Alvalade stadium in Lisbon, Thursday, Dec. 13, 2018. (AP Photo/Armando Franca) AP

Η Σπόρτινγκ προκρίθηκε στα πέναλτι εκτός έδρας επί της Μπράγκα - 1-1 στην κανονική διάρκεια και την παράταση - και θ' αντιμετωπίσει στον τελικό του πορτογαλικού Λιγκ Καπ την Πόρτο.

Στα πέναλτι έμελλε να κριθεί ο δεύτερος ημιτελικός της Μπράγκα (στην ίδια πόλη διεξάγονται όλα τα ματς του Final 4 του πορτογαλικού Λιγκ Καπ) ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τη Σπόρτινγκ.

Οι "μινιότος" άνοιξαν το σκορ με τον Ντιέγκο Σόουζα μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς, αλλά ο Σεμπαστιάν Κόατες στο 37' ισοφάρισε για τα "λιοντάρια". Η ισοπαλία ήταν το τελικό αποτέλεσμα τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση.

Έτσι, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Η ομάδα της πορτογαλικής πρωτεύουσας ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό (4-3), όπου την περιμένει η Πόρτο (νίκησε την Μπενφίκα). Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (26/1, 21:45).

ΜΠΡΑΓΚΑ: Μαραφόνα, Μαρσέλο Γκοϊάνο, Μπρούνο Βιάνα, Ραούλ Σίλγβα, Σεκέιρα (72' Μουρίλο), Ζοάο Νοβάις (84' Ρικάρδο Όρτα), Ρικάρντο Εσγκάιο, Κλαουντεμίρ, Ρικάρντο, Ουίλσον Εντουάρντο (63' Παουλίνιο), Ντιέγκο Σόουζα.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρενάν Ριμπέιρο, Ριστόβσκι, Κόατες, Ματιέ (46' Αντρέ Πίντο), Ακούνια (81' Ζέφερσον), Μπρούνο Φερνάντες, Γκούντελι, Ουεντέλ, Ραφίνια, Νανί, Λουίζ Φελίπε (69' Ντοστ).