EURO

Πολωνία - Ρωσία 1-1: Ισόπαλο το φιλικό, με Σβιντέρσκι βασικό οι Πολωνοί

Στιγμιότυπο από τη φιλική αναμέτρηση της Πολωνίας με την Ρωσία
Στιγμιότυπο από τη φιλική αναμέτρηση της Πολωνίας με την Ρωσία 2021. AP PHOTO/CZAREK SOKOLOWSKI

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην Πολωνία και την Ρωσία (1-1), με τον Σβιντέρσκι να αγωνίζεται βασικός.

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το φιλικό ανάμεσα στην Πολωνία και την Ρωσία στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το Euro 2020 το οποίο διεξήχθη μπροστά σε 20.000 θεατές.

Ο Πάουλο Σόουζα δοκίμασε αρκετά πρόσωπα με τον Κάρολ Σβιντέρσκι να ξεκινά βασικός. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έμεινε στον αγωνιστικό χώρο για 67' λεπτά με τον Μοντερ να μπαίνει στη θέση του.

Στα του αγώνα όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο. Η Πολωνία άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Σβιέρτσοκ, για να απαντήσουν οι Ρώσοι με τον Καραβάεβ στο 21'.

Η Πολωνία θα αντιμετωπίσει στις 8 Ιουνίου σε φιλικό την Ισλανδία, ενώ η Ρωσία θα παίξει με την Βουλγαρία στις 5 Ιουνίου.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Φαμπιάνσκι, Κεντζιόρα, Χέλικ, Πιατκόβσκι, Πούχαρτζ, Φρανκόβσκι, Κριχόβιακ, Κλιχ, Κοβνάτσκι, Σβιντέρσκι, Σβιέτζοκ

ΡΩΣΙΑ: Σούνιν, Καραβάεβ, Σεμένοβ, Ντζικίγια, Κουντριάσοβ, Ζόμπνιν, Οζντόεβ, Μίραντσουκ, Κουζάγιεβ, Γκολόβιν, Ντζιούμπα