ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πλουραλισμός στην επίθεση του Ολυμπιακού

Τζιμπούρ Φουστέρ INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός έχει δέκα γκολ φέτος ενεργητικό στην Ευρώπη τα οποία έχουν πετύχει πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές. Δείτε τα γκολ και ενδιαφέροντα στατιστικά (videos)

Μπορεί τελικά το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Ρουμπίν να μην ήταν τόσο εύκολο όσο θα περίμεναν μερικοί, όμως οι ερυθρόλευκοι έκαναν το καθήκον τους και προκρίθηκαν στους "16" με νίκη 1-0 από το πρώτο ημίχρονο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και σε αυτό το ματς ο Ρόι Κάρολ που κράτησε το μηδέν σε ένα κρίσιμο σημείο, παρότι αγωνίστηκε τραυματίας τα τελευταία είκοσι λεπτά και αποθεώθηκε από τον Ερνέστο Βαλβέρδε.

Βλέποντας όμως πιο προσεκτικά την φετινή πορεία του Ολυμπιακού στην Ευρώπη διαπιστώσαμε πως εκτός από την καλή αμυντική λειτουργία και το σχέδιο ανάπτυξης, οι πρωταθλητές Ελλάδας έχουν άλλο ένα σημαντικό στοιχείο στο παιχνίδι τους.

Kάλλιο πέντε και στο χέρι..

Συνολικά ο Ολυμπιακός έχει πετύχει δέκα τέρματα σε αυτό το Ευρωπαϊκό του ταξίδι ανά την Ευρώπη και αυτό που μας έκανε εντύπωση είναι πως τα έχουν πετύχει πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές.

Αναλυτικά: Φουστέρ(3), Τζιμπούρ(3), Μοδέστο(2), Φετφατζίδης, Χολέμπας

Εντύπωση προκαλεί το γεγονός πως ο Μιραλάς έχει παίξει και στα οκτώ ματς του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, όμως δεν έχει πετύχει γκολ ακόμα.

Ο Φετφατζίδης από την άλλη με μόλις δυο συμμετοχές μετρά ένα τέρμα το οποίο έκρινε και το αποτέλεσμα (Μαρσέιγ εκτός).

06/12/11 Ολυμπιακός - Άρσεναλ 3-1

Σκόραραν οι: Φουστέρ(2), Χολέμπας, Τζιμπούρ(2), Μοδέστο(2), Φετφατζίδης.

Σύνολο 8 γκολ

Γιουρόπα Λιγκ

14/02/12 Ρουμπίν Καζάν - Ολυμπιακός 0-1

23/02/12 Ολυμπιακός - Ρουμπίν Καζάν 1-0

Σκόραραν οι: Φουστέρ, Τζιμπούρ.

Σύνολο: 2 γκολ

Συμπέρασμα: Είναι σημαντικό όταν σε μία ομάδα να υπάρχει πλουραλισμός στην επίθεση, καθώς οι όποιες απουσίες δεν επηρεάζουν τον τρόπο λειτουργίας της ομάδας.