SERIE A

Πάρμα - Ίντερ 1-2: Διπλό και στο +6 από τη Μίλαν οι "νερατζούρι"

Ο Αλέξις Σάντσες της Ίντερ
Ο Αλέξις Σάντσες της Ίντερ 2021 LUCA BRUNO/ASSOCIATED PRESS

Η Ίντερ με δύο τέρματα του Αλέξις Σάντσες επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Πάρμα και ξέφυγε έξι βαθμούς από τη δεύτερη Μίλαν.

Με δύο γκολ του Αλέξις Σάντσες μέσα σε οκτώ λεπτά η Ίντερ προηγήθηκε 0-2 της Πάρμα εκτός έδρας και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για να φτάσει σε ένα ακόμη τρίποντο. Πλέον η ομάδα του Λουκάκου βρίσκεται στο +6 από τη δεύτερη Μίλαν και οδεύει προς την κατάκτηση του σκουντέτο.

Η Ίντερ είναι στην κορυφή του πρωταθλήματος Ιταλίας έχοντας 59 βαθμούς μετά από 25 αγωνιστικές και πλέον είναι στο +6 από την Μίλαν που έχει 53 μετά και τη γκέλα των "ροσονέρι" την Τετάρτη.

Στο παιχνίδι η Ίντερ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 54' με γκολ του Αλέξις Σάντσες για το 0-1. Εν συνεχεία στο 62' ο Χιλιανός με ένα ακόμη τέρμα διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του και διαμόρφωσε το 0-2.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 71' με τέρμα του Ερνάνι αλλά δεν κατάφεραν στα λεπτά που απέμεναν να πετύχουν και άλλο τέρμα με αποτέλεσμα το 1-2 να παραμείνει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Πάρμα να παραμείνει στη 19η θέση με 15 βαθμούς και φυσικά τα πράγματα για την υπόθεση παραμονής γίνονται όλο και δυσκολότερα.

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Μπάνι, Οσόριο, Βαλέντι (66' Μπούσι), Τζαγκλιόλο (66' Πεζέλα), Ερνάνι, Μπορούγμαν, Κούρτις, Κούτσκα (66' Ινγκλέσε), Καραμόχ, Μαν,

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βρι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (67' Βιντάλ), Πέρισιτς, Σάντσεζ (75' Μαρτίνες), Λουκάκου.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 2 Μαρτίου

Λάτσιο - Τορίνο (Αναβλήθηκε)

Γιουβέντους - Σπέτσια 3-0 (62' Μοράτα, 71' Κιέζα, 89' Ρονάλντο)

Τετάρτη 3 Μαρτίου

Σασουόλο - Νάπολι 3-3 (34' αυτ. Μακσίμοβιτς, 45+1' πεν. Μπεράρντι, 90+5' πεν. Καπούτο/ 38' Ζιελίνσκι, 72' Ντι Λορέντσο, 90' πεν. Ινσίνιε)

Μίλαν - Ουντινέζε 1-1 (90+7' πεν. Κεσιέ / 68' Μπεκάο)

Αταλάντα - Κροτόνε 5-1 (12' Γκόζενς, 48' Παλομίνο, 50' Μουριέλ, 58' Ίλιτσιτς, 85' Μίραντσουκ / 23' Σίμι)

Μπενεβέντο - Βερόνα 0-3 (25' Φαραόνι, 34' αυτ. Φούλον, 50' Λαζάνια)

Κάλιαρι - Μπολόνια 1-0 (19' Ρουγκάνι)

Φιορεντίνα - Ρόμα 1-2 (60' αυτ. Σπινατσόλα / 49' Σπινατσόλα, 90' Ντιαβαρά)

Τζένοα - Σαμπντόρια 1-1 (53' Τζαπακόστα / 77' Τονέλι)