LIGUE 1

Παρί - Νις 2-1: Την ξελάσπωσαν Μέσι και Εμπαπέ

Ο Λιονέλ Μέσι της Παρί πανηγυρίζει με τον Νεϊμάρ γκολ που σημείωσε κόντρα στη Νις για τη Ligue 1 2022-2023 στο "Παρκ ντε Πρενς", Παρίσι | Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2022 © 2022 AURELIEN MORISSARD/ASSOCIATED PRESS

Η Παρί τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Νις, όμως ένα φάουλ του Λιονέλ Μέσι κι η είσοδος του Κιλιάν Εμπαπέ της έδωσε τη νίκη 2-1 για τη Ligue 1.

Η Παρί δυσκολεύτηκε απέναντι στη Νις, όμως έφτασε στη νίκη 2-1 για την 9η αγωνιστική της Ligue 1, χάρη σε δύο από τα μεγάλα αστέρια της, τον Λιονέλ Μέσι και τον Κιλιάν Εμπάπέ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως η Νις κατάφερε να εξουδετερώσει τα μεγάλα "αστέρια" της στα πρώτα λεπτά, ενώ ο Κριστόφ Γκαλτιέ είχε κάνει το ίδιο με τον Εμπαπέ, που τον κράτησε στον πάγκο. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την ίδια επιθετική απόδοση και τιμωρήθηκαν στο 29ο λεπτό, όταν ο Μέσι σκόραρε με φάουλ, το πρώτο του με τα χρώματα της γαλλικής ομάδας και το 60ό της καριέρας του.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, η αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων οδήγησε στην ισοφάριση του Γκαετάν Λαμπόρντ στο 47'. Το γκολ αυτό έφερε τη δράση στο γήπεδο των Νικαιωτών, με τον πρώην προπονητή τους να ρίχνει στη μάχη τον Εμπαπέ και τον Νούνο Μέντες. Οι τελικές ήταν λίγες απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Νις, όμως μία υπέροχη επίθεση στο 83' έφερε το 2-1 του Εμπαπέ.