ΓΑΛΛΙΑ

Παρί - Μπορντό 2-2: Τα βρήκαν σκούρα οι πρωταθλητές

Ο Νεϊμάρ διαμαρτύρεται στο Παρί  -Μπορντό
Ο Νεϊμάρ διαμαρτύρεται στο Παρί -Μπορντό AP PHOTO/THIBAULT CAMUS

Η Μπορντό αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για την Παρί. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 για την 12η αγωνιστική της Ligue 1, θα μπορούσαν μέχρι και τη νίκη οι φιλοξενούμενοι. (VIDEO)

Δεν ανέδειξε νικητή η μονομαχία στο Παρίσι ανάμεσα σε Παρί και Μπορντό για τη 12η αγωνιστική της Ligue 1. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2, σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές φάσεις εκτός από τα τέσσερα γκολ, αλλά και ένα δοκάρι... Η Παρί βρίσκεται στην κορυφή με 25 βαθμούς (8 νίκες, 1 ισοπαλία, 3 ήττες), ενώ η δεύτερη Λιλ είναι στο -3 με αγώνα λιγότερο.

Η Μπορντό άνοιξε το σκορ στο 10', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πεμπελέ έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα του Ρίκο.

Ο Νεϊμάρ στο 24' πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μέχρι που ανατράπηκε. Σε πρώτη φάση ο διαιτητής δεν καταλόγισε παράβαση, με αποτέλεσμα ο Βραζιλιάνος να γίνει έξαλλος. Μέσω VAR, ωστόσο, δόθηκε το πέναλτι και στο 27' ο Νέι έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ανατροπή. Ο Νεϊμάρ έκανε σουτ έξω από την περιοχή, ο Κοστίλ έδιωξε προσωρινά, ώσπου ο Κεν με δυνατό σουτ έκανε το 2-1. Στο 35' θα μπορούσε να γίνει και το 3-1, αλλά ο Εμπαπέ είχε δοκάρι.

Η Μπορντό εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε ψηλά την ομάδα του Τούχελ και έφτασε στο 2-2 στο 60' με τον Αντλί, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έχοντας μπει στο ματς στο 59'.

Οι φιλοξενούμενοι άξιζαν μέχρι και τη νίκη, χάνοντας μια σειρά από σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο μισό, αλλά το 2-2 έμεινε μέχρι τέλους.

ΠΑΡΙ: Ρίκο, Φλορέντσι, Πεμπελέ, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Παρέδες (85' Ικάντι), Βεράτι (64' Ερέρα), Ραφίνια (64' Ραφίνια), Νεϊμάρ, Κεν (85' Σαράμπια), Εμπαπέ.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστίλ, Κουατέγκ (46' Μπενίτο), Μπαϊσέ, Κοσιελνί, Σαμπαλί, Ζερκάν (59' Ουντίν), Οτάβιο, Μπάσιτς (59' Αντλί), Χουάνγκ (59' Ντεπρεβίλ), Μπεν Αρφά, Μάζα (81' Μριάντ).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 27 Νοεμβρίου

Στρασμπούρ - Ρεν 1-1 (24' Λαλά, 60' Ουνού)

Σάββατο 28 Νοεμβρίου

Μαρσέιγ - Ναντ 3-1 (2' Τοβάν, 35' Παγέτ, 60' Μπενεντέτο / 73' Μπλας)

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπόρντο 2-2 (27' πεν. Νεϊμάρ, 29' Κεν - 10' αυτ. Πεμπελέ, 60' Αντλί)