ΓΑΛΛΙΑ

Παρί - Μονπελιέ 4-0: Μόνη στην κορυφή με άνετη επικράτηση

Οι παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μοντπελιέ για τη Ligue 1.
Οι παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μοντπελιέ Ⓒ 2021 THIBAULT CAMUS/ASSOCIATED PRESS

Εύκολο βράδυ είχε η Παρί, η οποία επικράτησε 4-0 της Μονπελιέ και βρίσκεται στην πρώτη θέση στο +3 από τη Λιλ, με μία αγωνιστική περισσότερη.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε δίχως ιδιαίτερο πρόβλημα της Μονπελιέ με σκορ 4-0. Η ομάδα του Ποτσετίνο με αυτό το αποτέλεσμα βρίσκεται στην πρώτη θέση της Ligue 1 με 45 πόντους, στο +3 από τη Λιλ, έχοντας βέβαια μία αγωνιστική περισσότερη.

Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 19ο λεπτό λόγω αποβολής του Ομλάν. Το σκορ άνοιξε στο 34ο λεπτό ο Κίλιαν Εμπαπέ με ωραίο τσίμπημα της μπάλας μέσα από την περιοχή.

Οι Παριζιάνοι έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 60ο λεπτό με τον Νεϊμάρ με ωραίο πλασέ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί. Στο 61' ο Ικάρντι μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Εμπαπέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 4-0.

ΠΑΡΙ: Νάβας (46' Ρίκο), Κουρζαουά (76' Μπάκερ), Ντιαλό, Μαρκίνιος (52' Κέρερ), Φλορέντσι, Βεράτι, Παρέδες (76' Περέιρα), Ντι Μαρία, Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Ικάρντι (82' Σαράμπια)

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ομλέν, Σουκέ, Μέντες, Χίλτον, Κονγκρέ (68' Κοτζά), Σάμπια, Λε Ταλέκ (68' Μαβιντιντί), Σαβανιέρ, Ρίστιτς (21' Μπερτό), Μολέ (35' Τσοτάρ), Λαμπόρντ (68' Ελιέ Γουαχί)