SERIE A

Ουντινέζε - Αταλάντα 2-2: Φρένο για τους μπεργκαμάσκι στην "Dacia Arena"

Οι παίκτες της Ουντινέζε πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μίλαν στο "Σαν Σίρο" | 13 Αυγούστου 2022 @2022 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η πρωτοπόρος Αταλάντα προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στην "Dacia Arena" όμως η εξαιρετική φέτος Ουντινέζε έδειξε χαρακτήρα και την πλήρωσε με ίδιο νόμισμα, για να φέρει το φινάλε μία δίκαιη ισοπαλία (2-2) μεταξύ των δύο ομάδων.

Το πρώτο ματς στη φετινή Serie A που η Αταλάντα είδε την εστία της να παραβιάζεται πάνω από μία φορά έφερε μία οδυνηρή γκέλα για την ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Και αυτό γιατί αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην "Dacia Arena" απέναντι στην Ουντινέζε σε ένα ματς που βρέθηκε να προηγείται με 2-0, με τους μπεργκαμάσκι να χάνουν έτσι την ευκαιρία να αφήσουν στο -3 την Νάπολι (αγωνίζονται στην έδρα της Κρεμονέζε το βράδυ της Κυριακής).

Όσον αφορά στην εξέλιξη του ματς, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 36' με τον Λούκμαν από ασίστ του Μουριέλ και έκαναν δύο τα γκολ τους στο 56' με τον Κολομβιανό επιθετικό, με τους φριουλάνι να μην παρατούν ωστόσο το παιχνίδι και να αποδεικνύουν πως μόνο τυχαίο δεν ήταν το γεγονός ότι προέρχονταν από έξι διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα.

Με μία αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ ο Ντεουλοφέου μείωσε σε 2-1 στο 67ο λεπτό ενώ στο 78' ο Πέρες με κεφαλιά έγραψε το 2-2 σε μία συναρπαστική μάχη για την 9η αγωνιστική, που βρήκε τον Γκασπερίνι να αποχωρεί με γλυκόπικρα συναισθήματα στο 300ο ματς του στον πάγκο της Αταλάντα.

Στα άλλα δύο απογευματινά ματς της ημέρας, η Μόντσα και η Σαλερνιτάνα πανηγύρισαν σημαντικά τρίποντα στη μάχη που δίνουν για την παραμονή, με την πρώτη να επικρατεί με 2-0 της Σπέτσια και να φτάνει στις τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα και την δεύτερη να υποτάσσει με 2-1 την Βερόνα στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σιλβέστρι, Πέρεθ, Μπιγιόλ, Εμποσέ, Περέιρα (87' Εχιζίμπουε), Λόβριτς (59' Αρσλάν), Γουάλας, Μακενγκό (59' Σάμαρτζιτς), Ουντότζι, Ντεουλοφέου, Μπέτο (65' Σακσές)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Οκόλι, Ντεμιράλ, Σκαλβίνι (87' Ρουγκέρι), Χάτεμπουρ, Ντε Ρον, Κόπμαϊνερς, Μάλε (79' Σόπι), Πάσαλιτς (79' Έντερσον), Λούκμαν (65' Μαλινόφσκι), Μουριέλ (65' Χόιλουντ)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Σασουόλο - Ίντερ 1-2 (60' Φρατέζι / 44', 75' Τζέκο)
  • Μίλαν - Γιουβέντους 2-0 (45+1' Τομόρι, 54' Ντίαθ)
  • Μπολόνια - Σαμπντόρια 1-1 (32' Ντομίνγκες / 72' Τζούριτσιτς)
  • Τορίνο - Έμπολι 1-1 (90' Λούκιτς / 49' Ντέστρο)
  • Μόντσα - Σπέτσια 2-0 (32' Αουγκούστο, 63' Μάρι)
  • Σαλερνιτάνα - Βερόνα 2-1 (18' Πιάτεκ, 90+4' Ντία / 56' Ντεπάολι)
  • Ουντινέζε - Αταλάντα 2-2 (67' Ντεουλοφέου, 78' Πέρες / 36' Λούκμαν, 56' πεν. Μουριέλ)
  • 09/10 19:00 Κρεμονέζε - Νάπολι
  • 09/10 21:45 Ρόμα - Λέτσε
  • 10/10 21:45 Φιορεντίνα - Λάτσιο