ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παρί - Ρεμς 4-1: Ο Καβάνι και ο Νεϊμάρ ήταν εφιάλτης για Ρομαό και Ένχελς

PSG's Edinson Cavani celebrates after scoring his side's third goal during the French League One soccer match between Paris-Saint-Germain and Reims at the Parc des Princes stadium in Paris, France, Wednesday, Sept. 26, 2018. (AP Photo/Michel Euler) AP

Το επτά στα επτά έκανε η Παρί του Τούχελ, ρίχνοντας τέσσερα γκολ στην Ρεμς των Ρομαό και Ένχελς. Κέρδισε η Μαρσέιγ του Μήτρογλου στις καθυστερήσεις, νίκη και για την Λυών με 3-0 στην έδρα της Ντιζόν.

Μ' ένα πολύ ενδιαφέρον παράδοξο ολοκληρώθηκε η έβδομη αγωνιστική της Ligue 1. Πάμε να το δούμε πριν διαβάσετε τα αποτελέσματα των παιχνιδιών.

Έχουμε και λέμε, λοιπόν, όλα τα ματς που έγιναν στις 20:00 είχαν από μία κόκκινη κάρτα! Η μία αποβολή μετά την άλλη...

Στα των αναμετρήσεων, τώρα, η Παρί επικράτησε της Ρεμς με 4-1 και συνεχίζει να βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1, έχοντας το απόλυτο των νικών. Επτά στα επτά και 21 βαθμοί για την ομάδα του Τούχελ.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση είχε και... ελληνικό ενδιαφέρον, αφού βασικοί άρχισαν για λογαριασμό της Ρεμς οι Ρομαό και Ένγκελς. Ο Γάλλος έγινε αλλαγή στο 81', ενώ ο Βέλγος έβγαλε όλο το ματς.

Η Ρεμς, μάλιστα, προηγήθηκε των γηπεδούχων στο 2' χάρη σε γκολ του Σαβερελίν. Ωστόσο, η Παρί... απάντησε με τον Καβάνι στο 5'. Στο 24' ο Νεϊμάρ έκανε το 2-1, και ξανά ο Ουρουγουανός στο 44' έγραψε το 3-1 στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 55' του παιχνιδιού ο Μενιέ διαμόρφωσε το τελικό 4-1!

ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ, ΝΙΚΗ Η ΛΥΩΝ

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι Λυών και Μαρσέιγ που εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Λιλ από την Μπορντό. Ο Κώστας Μήτρογλου δεν αγωνίστηκε καθόλου, είδε από τον πάγκο τους συμπαίκτες του να κερδίζουν το Στρασβούργο με 3-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Όσον αφορά την Λυών, δοκιμάστηκε στην έδρα της Ντιζόν και... καθάρισε το "τρίποντο" στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας και τα τρία γκολ της νίκης της.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ (25/9)

Μονακό - Ανζέ 0-1(27' Μπαοκέν)

Ναντ - Νις 1-2(57' Σάλα - 31' Ζαλέ, 69' Μακένγκο)

Τουλούζ - Σεντ Ετιέν 2-3(63' Γκραντέλ, 78' Ντουρμάζ - 23' Ντιονί, 66' Καρμπέγια, 75' Σαλιμπούρ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ (26/9)

Αμιέν - Ρεν 2-1 (51' Γκναχόρ, 66' Γουάνο / 81' Γκρενιέ)

Καέν - Μονπελιέ 2-2 (10' Χαουί, 63' Μπαμού / 37' Ντελόρ, 51' Λε Ταλέκ)

Μαρσέιγ - Στασβούργο 3-2 (41' Μαρσέιγ, 44' Σανσόν, 90+1' Ζερμέν / 27' Λάλα, 89' Ντα Κόστα)

Μπορντό - Λιλ 1-0 (7' Καμάνο)

Νιμ - Γκινγκάμπ 0-0

Ντιζόν - Λυών 0-3 (16', 19' Ντεμπελέ, 35' Τεριέ)

Παρί - Ρεμς 4-1 (5', 44' Καβάνι, 24' Νεϊμάρ, 55' Μενιέ / 2' Σαβερλίν)