ΠΑΟΚ

Η "μαύρη" άνοιξη του ΠΑΟΚ

ÃÉÏÕÑÏÐÁ ËÉÃÊ / ÐÁÏÊ - ÓÁËÊÅ / EUROPA LEAGUE / PAOK - SCHALKE (MOTION TEAM)
ÃÉÏÕÑÏÐÁ ËÉÃÊ / ÐÁÏÊ - ÓÁËÊÅ / EUROPA LEAGUE / PAOK - SCHALKE (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ έχασε κόντρα στη Σάλκε την ευκαιρία να σπάσει δύο αρνητικές παραδόσεις που κουβαλά στην ευρωπαϊκή ιστορία του. Το Sport24.gr αναλύει.

Η νίκη από τη Σάλκε με 3-0 στην Τούμπα ήρθε να επιβεβαιώσει το συμπέρασμα ότι κάθε φορά που ο ΠΑΟΚ φτάνει στους "32" του Europa League, αγγίζει αλλά δεν ξεπερνά τελικά τα ευρωπαϊκά του όρια. Υπάρχει, βέβαια, ανοιχτή η ρεβάνς του Γκελζενκίρχεν, ωστόσο, με τόσο βαρύ σκορ στις πλάτες των παικτών του Βλάνταν Ίβιτς, η ανατροπή μοιάζει κάτι παραπάνω κι από θαύμα.

Το φοβερό είναι ότι στα τέσσερα πλέον ματς που έχει δώσει στην Τούμπα ο Δικέφαλος, μετά τη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, όχι μόνο δεν έχει πάρει ούτε καν ισοπαλία, αλλά δεν έχει σημειώσει ούτε γκολ. Αντίθετα. έχει δεχθεί οκτώ. 0-1 με την ΤΣΣΚΑ, 0-3 με την Ουντινέζε, 0-1 με τη Μπενφίκα και χθες 0-3 με τη Σάλκε.

Αυτή είναι η μία αρνητική παράδοση που δεν έσπασε ούτε χθες. Η άλλη έχει να κάνει με το γεγονός ότι συνολικά ο ΠΑΟΚ δεν έχει πάρει ποτέ νίκη στην Ευρώπη παίζοντας την άνοιξη (ή και στα τελειώματα του χειμώνα σε ορισμένες περιπτώσεις για να ακριβολογούμε).

Στα επτά παιχνίδια που έχει δώσει σύνολο στους "32" του Europa League, κρατά ως πιο θετικές παρουσίες την ισοπαλία με 1-1 στην Μόσχα το 2011 και το χωρίς τέρματα παιχνίδι στο "Φρίουλι" κόντρα στην Ουντινέζε, έναν χρόνο μετά.

Υπάρχουν και άλλες δύο αναμετρήσεις αυτή την περίοδο στο παρελθόν. Μάρτιο Μήνα, τη σεζόν 1973-74 κόντρα στη Μίλαν στους "8" του Κυπέλλου Κυπελλούχων, ο Δικέφαλος είχε ηττηθεί με 3-0 στην Ιταλία και είχε έρθει ισόπαλος με 2-2 στην Τούμπα με τον Σταύρο Σαράφη να σκοράρεις δις.

Όλοι πίστεψαν ότι κόντρα στη Σάλκε ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να "σβήσει" μέσα σε 90 λεπτά όλες τις παραπάνω αρνητικές επιδόσεις, όμως, η ομάδα του Μάρκους Βάιντσιρλ είχε διαφορετική άποψη.

Αναλυτικά η ταυτότητα όλων των ευρωπαϊκών αγώνων του ΠΑΟΚ την άνοιξη:

13 Μαρτίου 1974 Κύπελλο Κυπελλούχων προημιτελικά Μίλαν-ΠΑΟΚ 3-0

20 Μαρτίου 1974 Κύπελλο Κυπελλούχων προημιτελικά ΠΑΟΚ-Μίλαν 2-2 (Σαράφης δύο γκολ)

17 Φεβρουαρίου 2011 Europa League φάση των "32" ΠΑΟΚ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1

22 Φεβρουαρίου 2011 Europa League φάση των "32" ΤΣΣΚΑ Μόσχας-ΠΑΟΚ 1-1 (Μουσλίμοβιτς)

16 Φεβρουαρίου 2012 Europa League φάση των "32" Ουντινέζε-ΠΑΟΚ 0-0

23 Φεβρουαρίου 2012 Europa League φάση των "32" ΠΑΟΚ-Ουντινέζε 0-3

20 Φεβρουαρίου 2014 Europa League φάση των "32" ΠΑΟΚ-Μπενφίκα 0-1

27 Φεβρουαρίου 2014 Europa League φάση των "32" Μπενφίκα-ΠΑΟΚ 3-0

16 Φεβρουαρίου 2017 Europa League φάση των "32" ΠΑΟΚ-Σάλκε 0-3