ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Πώς ο Παναθηναϊκός έμεινε "ανίσχυρος" στο 121'

ÃÉÏÕÑÏÐÁ ËÉÃÊ / ÃÊÁÌÐÁËÁ - ÐÁÏ / EUROPA LEAGUE / GABALA - PANATHINAIKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Πώς ο Παναθηναϊκός έμεινε στο γκρουπ των "ανίσχυρων" με το "θρίλερ" στο ματς Μπράγκα - Αϊκ Στοκχόλμης, το οποίο κρίθηκε στην παράταση με γκολ στο 121'!

Ένα πραγματικό "θρίλερ" το οποίο κράτησε μέχρι τις 2 τα ξημερώματα εξελίχθηκε με τους πιθανούς αντιπάλους του Παναθηναϊκού και το αν το τριφύλλι θα βρεθεί τελικά στους ισχυρούς ή στους ανίσχυρους στη κλήρωση των play off του Europa League.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός έφυγε από το αεροδρόμιο του Μπακού ως "ισχυρός" καθώς είχαν ήδη αποκλειστεί Σπάρτα, Άστρα, Μπορντό, Αϊντχόφεν, Γάνδη, Φράιμπουργκ και το τριφύλλι περίμενε έναν ακόμα αντίπαλο για να μείνει εκτός και να μπει στους ισχυρούς.

Και όλα αυτά επειδή η Μίντιλαντ κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 93' την Άρκα από την Πολωνία και να πάρει την πρόκριση ως "ισχυρή"!

Το μόνο ματς που ήταν σε εξέλιξη με ώρα έναρξης στις 11:00 το βράδυ της Πέμπτης ήταν το Μπράγκα-ΑΪΚ και οι πράσινοι ήθελαν αποκλεισμό των Πορτογάλων.

Μάλιστα όταν έφτασαν οι πράσινοι στο αεροδρόμιο του Μπακού το παιχνίδι πήγαινε καλά για το τριφύλλι καθώς οι Σουηδοί είχαν προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Ομπάσι από το 13' της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος όμως η Μπράγκα έφερε το ματς στα ίσια στο 73' με τον Φόντε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί χρειάστηκε να φτάσουμε στο 120' 49'' ώστε οι γηπεδούχοι να σκοράρουν με τον Ραούλ Σίλβα σε μια φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ της ΑΪΚ και όπου η μπάλα έμεινε μέσα στο γήπεδο μετά από ηρωϊκή προσπάθεια του Τζέφερσον που με ψαλιδάκι την γύρισε πριν βγει άουτ.

Έτσι η Μπράγκα πήρε τη νίκη με 2-1 και την πρόκριση και ο Παναθηναϊκός έμεινε στους "ανίσχυρους". Με γκολ στο 121' και ματς που έληξε στις 01:33 ξημερώματα Παρασκευής...