ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Εύκολη νίκη για την K20 του Παναθηναϊκού 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Με δυο γκολ του Στάικου και ένα του Λάμπρου η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. (PICS)

Με τους Στάικο και Λάμπρου να ηγούνται ο Παναθηναϊκός U20 επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 στο πλαίσιον της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων και επέστρεψε στις νίκες.

Ο αρχηγός των πράσινων, Πασχάλης Στάικος, πέτυχε δυο γκολ, το πρώτο και το τρίτο, σκοράροντας και πάλι μετά την πρώτη αγωνιστική ενώ ο Λάμπρου έβαλε το δεύτερο γκολ του τριφυλλιού και παράλληλα το τέταρτο στην διάρκεια της φετινής σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 12' όταν ο Μίγγος έκανε την πάσα προς τον Στάικο αυτός κοντρόλαρε όμορφα με το δεξί, πλάσαρε με το αριστερό και έκανε το 1-0.

Το 2-0 έγινε πριν φύγει το ημίχρονο με τον Μίγγο στο 23' να κάνει τη σέντρα προς το πέναλτι και τον Λάμπρου να πηδάει ψηλότερα, να παίρνει την κεφαλιά και να δίνει προβάδισμα δυο τερμάτων στο τριφύλλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε το σκορ σε 2-1 στο 56' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ζιώγα αλλά ο Παναθηναϊκός ανέλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε για ένα τρίτο γκολ. Στο 69' ο Λάμπρου είδε τον κεραυνό που εξαπέλυσε να σταματάει στο δοκάρι. Οι πράσινοι έφτασαν στο τρίτο γκολ και πάλι με τον Στάικο με κεφαλιά στο 90' και μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάννη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Βασίλας, Τριανταφυλλόπουλος, Ευαγγέλου (85’ Ξηρός), Τζανουλίνος, Μαυρομάτης, Αγγελόπουλος Γ. (65’ Χατζηγιοβάννης), Αγγελόπουλος Β., Μίγγος, Στάικος, Νιούμαν (56’ Σιλβεστρίδης), Λάμπρου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Παππάς, Τριάντος (75' Μανιφάβας), Κόκκας, Καλύβας, Μυρσινιάς, Τσιέπας, Μούτσιος, Σιχλιμοίρης (67' Ραβάνης), Βασιλείου (85' Τσιαφίτσας), Ζιώγας.