ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Έφτασε τα δέκα χατ τρικ ο Μάρκους Μπεργκ, επτά στον Παναθηναϊκό

Το χατ τρικ που πέτυχε την Κυριακή (12/2) το βράδυ ο Μάρκους Μπεργκ ήταν το 7ο για τον Σουηδό με τη φανέλα του τριφυλλιού και 10ο στην καριέρα του. Δείτε τους αριθμούς που αποδεικνύουν ότι ο 29χρονος φορ είναι ένας από τους καλύτερους που έχουν φορέσει τη φανέλα του Παναθηναϊκού. (VIDEOS)

Από την Κυριακή το βράδυ και μετά το χατ τρικ που πέτυχε ο Μάρκους Μπεργκ κόντρα στον Παναιτωλικό, κατέχει μια θέση στην πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία του Παναθηναϊκού.

Ο Σουηδός στράικερ πριν από το ματς με την ομάδα του Αγρινίου είχε 58 γκολ, αλλά με τα τρία που πέτυχε μέσα σε 25 λεπτά (!) έφτασε τα 61 και σκαρφάλωσε στην 8η θέση των σκόρερ του τριφυλλιού στο πρωτάθλημα. Ξεπέρασε τον Γ.Χ. Γεωργιάδη και πλέον βρίσκεται στο κυνήγι του Νίκου Λυμπερόπουλου που έχει 72 γκολ και είναι στην 7η θέση.

Την επίδοση του "Λύμπε" δεν αποκλείεται να την πιάσει ακόμα και φέτος, αν αναλογιστεί κανείς ότι μένουν δέκα παιχνίδια για το πρωτάθλημα και (λογικά) έξι των play off.

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΧΑΤ ΤΡΙΚ ΤΟΥ

Την Κυριακή ο 30χρονος Σουηδός στράικερ χτύπησε τρεις φορές. Το είχε ξανακάνει άλλες 9 φορές. Από τα 10 χατ τρικ, τα επτά είναι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού από το 2013 και έπειτα! Μόλις τρία ήταν με την προηγούμενη ομάδα του την Χρόνινχεν.

Επίσης το χατ τρικ της Κυριακής κόντρα στον Παναιτωλικό ήταν το δεύτερο γρηγορότερο που πετυχαίνει στην ποδοσφαιρική του πορεία. Κόντρα στην ομάδα του Αγρινίου πέτυχε τρία τέρματα σε 25 λεπτά (67', 80, 90+2'). Το πιο γρήγορο ήταν σε ένα ματς της περσινής περιόδου με τον Πανθρακικό επίσης για το πρωτάθλημα. Τότε είχε πετύχει πέντε γκολ και το χατ τρικ είχε έρθει μέσα σε 24 λεπτά.

Ακόμη αυτό που μπορεί να διαπιστώσει κανείς είναι ότι ο Μπεργκ στην Ολλανδία όλες τις φορές που είχε σκοράρει τρία γκολ και πάνω ήταν σε αγώνες εκτός έδρας. Αντίθετα στην Ελλάδα τα έξι από τα επτά χατ τρικ τα έχει πετύχει στην Λεωφόρο και ένα στο ΟΑΚΑ στον τελικό Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ (4-1).

Δείτε και τα δέκα χατ τρικ του Σουηδού επιθετικού:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΑΤΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΛΕΠΤΑ
25/09/2008 Ολάντια - Χρόνινχεν 2-3 ΚΥΠΕΛΛΟ 64', 88', 90'
20/12/2008 Ρόντα-Χρόνινχεν 2-5 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 3', 50' (πεν), 55', 60' (πεν)
16/05/2009 Ουτρέχτη-Χρόνινχεν 3-3 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 18, 49', 75' (πεν)

ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΡΕΚΟΡ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ

Ο φορ του Παναθηναϊκού με το χατ τρικ που σημείωσε την Κυριακή έφτασε τα 19 γκολ φέτος συνολικά έχοντας έως τώρα 12 στο πρωτάθλημα, τρία στο Κύπελλο και 4 στην Ευρώπη.

Ήδη ισοφάρισε σε παραγωγικότητα την περσινή του σεζόν, όπου επίσης είχε 19 γκολ και κυνηγάει το ρεκόρ παραγωγικότητας τόσο με το τριφύλλι όσο και συνολικά στην καριέρα του.

Συγκεκριμένα τα περισσότερα γκολ που έχει βάλει με τον Παναθηναϊκό σε μια σεζόν είναι 23 και αφορούν τη πρώτη του χρονιά στο τριφύλλι, τη σεζόν 2013-14.

Με δέκα παιχνίδια να απομένουν για το πρωτάθλημα, συν τα play off, συν τρία του Κυπέλλου με δεδομένη την παρουσία των πράσινων τουλάχιστον στους ημιτελικούς είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο 30χρονος φορ θα ξεπεράσει τα 23 τέρματα που έχει πετύχει με τον Παναθηναϊκό και ίσως και τα 25 που είναι η πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του την περίοδο 2008-09 στην Χρόνινχεν.

Δείτε τον πίνακα με τις επιδόσεις του Μπεργκ στον Παναθηναϊκό:

ΣΕΖΟΝ ΓΚΟΛ
2013-14 23
2014-15 22
2015-16 19
2016-17 19

Αξίζει επίσης να αναφερθούμε σε δυο ακόμη νούμερα που έχουν να κάνουν με την παραγωγικότητα του Μάρκους Μπεργκ. Συνολικά πλέον ο Σουηδός έχει φτάσει τα 83 γκολ σε 138 εμφανίσεις με το τριφύλλι σε Ελλάδα (πρωτάθλημα, Κύπελλο) και Ευρώπη, ενώ από την αρχή του 2017 έχει πετύχει οκτώ τέρματα έχοντας σκοράρει σε πέντε διαφορετικές αναμετρήσεις.