ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Το 71% των γκολ του έχει μπει στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός συνηθίζει φέτος να "πετάει" το πρώτο ημίχρονο των αγώνων του στη Super League και να παίρνει μπρος στην επανάληψη. Το 32 από τα 45 γκολ, άλλωστε, έχουν μπει στο δεύτερο μισό.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παραδέχτηκε την Κυριακή (3/3) μιλώντας στη Nova ότι υπήρξαν φέτος παιχνίδια στο πρώτο ημίχρονο των οποίων ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα. Δεν βρήκε το εύκολο γκολ, σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο δεύτερο. " Αν πρέπει να βγάλω ένα συμπέρασμα, είναι ότι πρέπει να είμαστε συνειδητοποιημένοι, συγκεντρωμένοι και προσεκτικοί στη διάρκεια και των 90 λεπτών" ισχυρίστηκε ο Πορτογάλος.

Χαρακτηριστικό και πιο πρόσφατο είναι το παράδειγμα του εντός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ. Η Ένωση προηγήθηκε 0-1 στο πρώτο 45λεπτο και στο φινάλε έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι, έχοντας δεχτεί τέσσερα γκολ από τους "ερυθρόλευκους". Στο φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός έχει σημειώσει 45 γκολ σε 22 παιχνίδια και τα 32 από αυτά έχουν επιτευχθεί στο δεύτερο μισό των αναμετρήσεων.

Με άλλα λόγια, το 71%! Μέσω της παρακάτω εικόνας, με τη βοήθεια του soccerbase, μπορείτε να παρατηρήσετε το χρονικό διάστημα κατά το οποίο σκοράρει η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Δεν υπάρχει άλλο σύνολο στη Super League που να έχει σημειώσει δέκα γκολ από το 85' και μετά, όπως έχει κάνει ο Ολυμπιακός. Επίσης σημαντικός αριθμός τερμάτων (6) αυτός από το 46' έως το 50', δηλαδή στο πρώτο πεντάλεπτο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους των αγώνων.

Από τα 22 παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι σήμερα ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα, στα εννέα από αυτά έχει κατορθώσει να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο. Από εκεί και πέρα, μετρά εννέα ισοπαλίες, ενώ σε τέσσερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με παιχνίδι λιγότερο από τις υπόλοιπους αντιπάλους, καθώς σήμερα είναι προγραμματισμένο το παιχνίδι με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη (19.00), και λαμβάνοντας υπόψιν μόνο το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έχει χειρότερη συγκομιδή τόσο από τον ΠΑΟΚ όσο και από την ΑΕΚ και... συγκατοικεί με τον Ατρόμητο (απολογισμός 8-12-3 οι Περιστεριώτες, 9-9-4 οι Πειραιώτες) στη βαθμολογία των πρώτων 45λέπτων.

Ας θυμηθούμε τα αποτελέσματα των φετινών παιχνιδιών του Ολυμπιακού και τα λεπτά κατά τα οποία βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς.

ΟΣΦΠ - Λεβαδ. 1-0 62' Χριστοδουλόπουλος
ΟΣΦΠ - ΠΑΣ 5-0 33' Ομάρ, 55' Ποντένσε, 90' Γκερέρο, 92' Μεριά
ΟΣΦΠ - Αστέρας 2-1 18' Καμαρά, 92' Νάτχο - 67' Τόνσο