ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολοκληρώθηκε το Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά "90 Χρόνια Ολυμπιακός"

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της Τετάρτης (30/12) στο Αθλητικό Κέντρο Ρέντη το Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά "90 Χρόνια Ολυμπιακός" που διοργάνωσε η Ακαδημία των Πειραιωτών.

Το πρώτο τουρνουά "90 Χρόνια Ολυμπιακός" ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία στις προπονητικές εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού το μεσημέρι της Τετάρτης (30/12).

Οι οχτώ ομάδες που συμμετείχαν και έδωσαν ωραία παιχνίδια από την Δευτέρα έως και την Τετάρτη παρουσίασαν τον καλύτερο τους εαυτό και ευχαριστήθηκαν ποδόσφαιρο.

Την 1η θέση στο τουρνουά κατέλαβε η ομάδα Κ-14 της Ακαδημίας των "ερυθρολεύκων" με προπονητή τον Γιώργο Παπακωστούλη, αφού επικράτησε με 6-0 στον τελικό της Δήμητρας Απόλλων Τρικάλων.

Μετά από την ολοκλήρωση των αγώνων ακολούθησε η τελετή λήξης την οποία και παρουσίασε ο Γενικός Γραμματέας του Συνδέσμου Βετεράνων Ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού κ. Αντώνης Γλύκας, ο οποίος ευχαρίστησε όλες τις ομάδες και τους γονείς των παιδιών και τόνισε πως ο Ολυμπιακός εγγυάται ένα καλύτερο μέλλον για όλα τα παιδιά.

"Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία για εμάς και τα παιδιά μας. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω αθλητές, γονείς, προπονητές για την συμμετοχή σας. Αυτό είναι το πρώτο τουρνουά που διοργανώνει μετά από πολλά χρόνια ο Ολυμπιακός και θα υπάρξουν και άλλα στο μέλλον με περισσότερες ομάδες και πιο πολλούς φίλους.

¨Σκοπός μας ήταν να δημιουργηθεί ένα τουρνουά υψηλού ανταγωνιστικού επιπέδου αλλά και εκπαιδευτικού. Ένα τουρνουά που θα έχει όλα τα εχέγγυα για την σωστή λειτουργία και ασφαλώς θα δώσει χαρά στα παιδιά.

Μακριά από κερδοσκοπικούς σκοπούς. Για να έρθουν πιο κοντά οι φίλοι του Ολυμπιακού και εκείνοι που θέλουν να τον γνωρίσουν. Καλή χρονιά σ’ όλους".

Το παρών στην τελετή λήξης έδωσε ο Αθλητικός Διευθυντής της ΠΑΕ Ολυμπιακός κ. Γρηγόρης Γεωργάτος ο οποίος απένειμε και το κύπελλο της 2 θέσης στη Δήμητρα Τρικάλων ενώ απονομές έκαναν και οι κ.κ Ελευθεριάδης, Μαυρογενίδης, Στρακόσια και Αμανατίδης.

Θέσεις 1-2: Ολυμπιακός Κ/14-Δήμητρα Τρικάλων 6-0

Η τελική κατάταξη: 1. Ολυμπιακός Κ-14, 2. Δήμητρα Τρικάλων, 3. Μικτή Αργολίδας, 4. Μικτή Αχαϊας, 5. Πανσερραϊκός, 6. Ολυμπιακός Κ-13, 7-8: Ελπίδες Αγρινίου. Πρώτος σκόρερ του τουρνουά ήταν ο Γιάννης Τσιούλος της Μικτής Αργολίδας με 5 γκολ.

Στο περιθώριο του τουρνουά όλες οι φιλοξενούμενες ομάδες μαζί με τους γονείς ξεναγήθηκαν στο Προπονητικό Κέντρο του Ολυμπιακού και άπαντες έμειναν ενθουσιασμένοι από τις εγκαταστάσεις.

Δηλώσεις για το τουρνουά

Όλες οι ομάδες που συμμετείχαν στο τουρνουά ευχαρίστησαν τον Ολυμπιακό για την πρόσκληση και την φιλοξενία και σημείωσαν πως είναι μεγάλη τιμή τους να συμμετέχουν στο ιστορικό πρώτο τουρνουά.

Ο Υπεύθυνος της Ακαδημίας του Πανσερραϊκού κ. Αβραμάκης Νίκος σημείωσε:

"Θέλω να ευχαριστήσω τον Ολυμπιακό για την πρόσκληση. Ήταν μεγάλη τιμή για εμάς να έρθουμε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού και να παίξουμε σε τουρνουά του".

Ο Υπεύθυνος της Ακαδημίας της Ελπίδας Αγρινίου κ. Τάγκαλος Παναγιώτης είπε:

"Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την ΠΑΕ Ολυμπιακός που μας τίμησε καλώντας μας στο πρώτο τουρνουά της. Δεν έχουμε ξαναζήσει τέτοια οργάνωση και υπευθυνότητα στο τουρνουά. Αξίζει ένα μπράβο στους διοργανωτές. Το επίπεδο ήταν πάρα πολύ υψηλό και όλα τα παιδιά ευχαριστήθηκαν το ποδόσφαιρο. Όλες οι ομάδες έδειξαν πως έχουν ταλέντο".