ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Οκτώ φορές έχει χάσει 3-0 ο Ολυμπιακός τις τρεις τελευταίες δεκαετίες

EUROKINISSI

Τα τελευταία 30 χρόνια ο Ολυμπιακός έχει ηττηθεί οκτώ φορές με το βαρύ 3-0 σε αγώνα πρωταθλήματος ή Κυπέλλου. Το Sport24.gr κάνει φλας μπακ και θυμίζει μια προς μια τις περιπτώσεις. (VIDEOS)

Η βαριά ήττα του Ολυμπιακού από τον ΠΑΣ Γιάννινα στους "Ζωσιμάδες" με 3-0 για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Σουρωτή, αποτύπωσε πλήρως την φετινή εικόνα στο μεγαλύτερο κομμάτι της σεζόν. Το σκορ και η νέα κάκιστη εμφάνιση ξεχείλισαν το ποτήρι της οργής και ανάγκασαν τον Βαγγέλη Μαρινάκη να προβεί σε βαρείς χαρακτηρισμούς για το ποδοσφαιρικό τμήμα. Ουδείς ξέφυγε της κριτικής και επίκειται ολοκληρωτικό σάρωμα ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Αυτή βέβαια δεν ήταν η πρώτη φορά που χάνει ο Ολυμπιακός 3-0 σε αγώνα είτε για το πρωτάθλημα είτε για το Κύπελλο. Τα τελευταία 30 χρόνια έχει ηττηθεί επτά φορές με το συγκεκριμένο σκορ. Το Sport24.gr κάνει φλας μπακ και θυμίζει εμφανίσεις του παρελθόντος που ουδείς θέλει να θυμάται. Ορισμένες απ' αυτές τις ήττες ήρθαν σε μια περίοδο κακή για τους "ερυθρόλευκους", που σε καμία των περιπτώσεων δεν θέλουν να επιστρέψουν.

Οι δυο ήττες με το συγκεκριμένο σκορ έχουν προέλθει από τον ΠΑΟΚ, άλλες δυο από τον Παναθηναϊκό και η δεύτερη ήταν πριν τέσσερα χρόνια σε ματς που οι Πειραιώτες ήθελαν να κατακτήσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα, η ΑΕΚ επίσης έχει υποχρεώσει σε ήττα με αυτό το σκορ τον Ολυμπιακό σε ρεβάνς Κυπέλλου το 2000, ενώ με 3-0 έχει ηττηθεί από Καλαμάτα, Απόλλωνα Αθηνών και φυσικά από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στα Γιάννινα έχει ξαναχάσει με 3-0! Είχε συμβεί και στις 25 Ιανουαρίου 1976. Τότε, Κοντογεωργάκης, Άλβαρες και Μπρεντάνος είχαν σημειώσει και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Χθες, οι Τζημόπουλος, Κόντε, Βιδάλ τα έβαλαν στην επανάληψη!

1990-91: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-0 (Κύπελλο)

1991-92: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0

1994-95: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-0

1995-96: Καλαμάτα - Ολυμπιακός 3-0

1995-96: Ολυμπιακός - Απόλλων 0-3

1999-00: ΑΕΚ - Ολυμπιακός 3-0 (Κύπελλο)

2013-14: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3

2017-18: ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός 3-0