ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Φιλική τριάρα με Φορτούνη και δυο γκολ Γκερέρο!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΤΟ ΖΕΕΦΕΛΝΤ / ΦΙΛΙΚΟ / ΟΣΦΠ - ΒΑΤΕΝΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Βάτενς σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας, σκοράροντας με τον Φορτούνη και τον Γκερέρο (δυο γκολ). Τρεις διαφορετικές διατάξεις χρησιμοποίησε ο Μαρτίνς.

Τα φιλικά στο πρώτο στάδιο της προετοιμασίας μιας ομάδα δεν βοηθούν για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα, εντούτοις αποτελούν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να ξεμουδιάσουν οι παίκτες από τις σκληρές προπονήσεις και να δει ο προπονητής ορισμένα απ' όσα δουλεύει με τους ποδοσφαιριστές του. Ούτε χρειάζονται διθύραμβοι στις νίκες, ούτε αναθέματα στις ήττες, διότι είναι ακόμα το ξεκίνημα του χτισίματος ενόψει της νέας σεζόν.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Παρ' όλα αυτά, άφησε θετική γεύση η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους με αντίπαλο την σαφώς υποδεέστερη Βάτενς. Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν 3-0 χάρη σε ένα θαυμάσιο γκολ του Κώστα Φορτούνη με δεξί σουτ μόλις στο 2', για να αναλάβει δράση ο νεοαποκτηθείς, Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, ο οποίος "χτύπησε" εις διπλούν με φάουλ (68') και κεφαλιά από σέντρα του Πάρντο (83'). Έδειξε πολύ καλά στοιχεία ο Ισπανός επιθετικός.

Από 'κει και πέρα, ο Καμαρά έκανε πολύ καλό ματς, παίζοντας σε όλο το 90λεπτο και έδειξε στο χορτάρι όλα εκείνα που ακούγονται γι' αυτόν αναφορικά με την εικόνα του στις προπονήσεις. Ίσως αποδειχθεί λίρα εκατό για τον Ολυμπιακό τη νέα σεζόν ο νεαρός αμυντικός μέσος, ο οποίος αποκτήθηκε από την Αζαξιό. Θα χρειαστεί υπομονή με την περίπτωσή του, όμως άφησε θετικότατη εντύπωση.

Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τρεις διατάξεις. Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε με 4-2-3-1, στο ξεκίνημα του β' μέρους το γύρισε σε 4-4-2, για να δοκιμάσει και το 3-5-2 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Προφανώς είναι συστήματα που δουλεύει με τους παίκτες του και ήθελε να δει πώς θα βγουν σε συνθήκες αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Ολυμπιακός σκόραρε με καθεμία από τις τρεις διατάξεις του στο χορτάρι.

Οι "ερυθρόλευκοι" προσπαθούσαν να παίξουν με τη μπάλα κάτω και να την κυκλοφορήσουν σωστά, τελείωσαν το παιχνίδι με 62% κατοχή, είχαν 16 τελικές προσπάθειες (είχε και δοκάρι ο δραστήριος Μάνος στο 9'), ενώ δέχτηκαν έξι. Ο Χουτεσιώτης στο πρώτο μέρος έκανε τρεις επεμβάσεις και άλλη μια πολύ καλή ο Γιαννιώτης σε γυριστό σουτ του Σουμά στο 62'. Η συνέχεια στα φιλικά παιχνίδια για τον Ολυμπιακό είναι την Τετάρτη, 4 Ιουλίου στις 19:00, κόντρα στην Μποτοσάνι.

Ολυμπιακός πρώτο ημίχρονο: Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Νικολής, Βούκοβιτς, Ένγκελς, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μανθάτης, Βρουσάι, Μάνος.

Ολυμπιακός δεύτερο ημίχρονο: Γιαννιώτης, Σάλιακας, Ρομαό, Νικολάου, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Καμαρά, Βέργος, Πάρντο, Τζούρτζεβιτς, Γκερέρο.

Photo Credits: Eurokinissi

Το περίμενες 4 χρόνια! Ήρθε η στιγμή να απολαύσεις το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Stoiximan.gr! Αμέτρητα Στοιχήματα και πλούσιο παιχνίδι κάθε μέρα!