ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Φροζινόνε - Γιουβέντους 0-2: Από τα κλάματα, MVP ο Κριστιάνο στη νίκη της "Γιούβε"

Juventus' Mario Mandzukic, is hugged by teammate Juventus' Cristiano Ronaldo, after scoring his sides second goal of the game during the Serie A soccer match between Juventus and Lazio at the Allianz Stadium in Turin, Italy, Saturday, Aug. 25, 2018. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς στην Serie A, o Κριστιάνο Ρονάλντο σκοράρει, δείχνοντας ότι αρχίζει να παίρνει μπρος σιγά σιγά. Το πάλεψε να οδηγήσει σε γκέλα την πρωταθλήτρια η Φροζινόνε, αλλά η Γιούβε είχε τον Πορτογάλο της και πήρε τη νίκη με 2-0.

Η Γιουβέντους επικράτησε της Φροζινόνε με 2-0, συνεχίζοντας ακάθεκτη την πορεία της για ένα ακόμη πρωτάθλημα.

Η "Μεγάλη Κυρία" έκανε το 5 στα 5, φτάνοντας τους 15 βαθμούς, ενώ την ακολουθεί η Νάπολι με 12.

Στην αναμέτρηση με την Φροζινόνε, πάντως, τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα όσο φαίνονται από το τελικό αποτέλεσμα...

Η 19η της βαθμολογίας (σ.σ. που δεν έχει σκοράρει ακόμη κι έχει δεχθεί 11 γκολ) έβαλε δύσκολα στην "Γιούβε" στο πρώτο ημίχρονο κι αρκετά στο δεύτερο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Ο Σάλομον κρατούσε όρθια τα μετόπισθεν, όπως και ο τερματοφύλακας Σπορτιέλο που είπε "όχι" κάμποσες φορές στον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Εν τέλει, ο Πορτογάλος, ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της ομάδας του Αλέγκρι στο κυριακάτικο παιχνίδι, έχοντας μαζεμένη διάθεση για "απαντήσεις" μετά τα όσα συνέβησαν στο ματς του Champions League με την Βαλένθια, δεν εγκατέλειψε τις προσπάθειές του και βρήκε δίχτυα στο 81'.

Το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων σκόραρε ο επίσης εξαιρετικός Μπερναρντέσκι (σ.σ. είχε περάσει αλλαγή στο 56') στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων...

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (21/9)

Σασουόλο - Έμπολι 3-1(13' Μπόατενγκ, 57' Φεράρι, 85' Ντι Φραντσέσκο / 1' Καπούτο)

Σάββατο (22/9)

Πάρμα - Κάλιαρι 2-0(20' Ινγκλέζε, 47' Ζερβινιό)

Φιορεντίνα - ΣΠΑΛ 3-0(18' Πιάτσα, 28' Μιλένκοβιτς, 56' Κιέζα)

Σαμπντόρια - Ίντερ 0-1(90'+4' Μπρόζοβιτς)

Κυριακή (23/9)

Τορίνο - Νάπολι 1-3(51' Μπελότι / 4', 59' Ινσίνιε, 20' Βέρντι)

Κιέβο - Ουντινέζε 0-2(76' Ντε Πάουλ, 90'+1' Λαζάνια)

Λάτσιο - Τζένοα 4-1(7' Φελίπε Καϊσέδο, 23', 89' Ιμόμπιλε, 53' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς / 46' Πιάτεκ)

Μπολόνια - Ρόμα 2-0(36' Ματιέλο, 59' Σανταντέρ)

Μίλαν - Αταλάντα 2-2(2' Ιγκουαΐν, 61' Μποναβεντούρα / 54' Πάπου Γκόμες, 90'+1' Ριγκόνι)

Φροζινόνε - Γιουβέντους 0-2 (81' Κριστιάνο Ρονάλντο, 94' Μπερναρντέσκι)