ΑΕΚ

Νίκη στο τελευταίο φιλικό για ΑΕΚ, 2-0 την Μπνέι Σαχνίν

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΕΚ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ / ΦΙΛΙΚΟ / ΑΕΚ - ΜΠΝΕΙ ΣΑΧΝΙΝ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 την Μπνέι Σαχνίν από το Ισραήλ στο τελευταίο της φιλικό επί πολωνικού εδάφους χάρη στα γκολ των Χριστοδουλόπουλου και Γαλανόπουλου. Εγκληματικό τάκλιν με τις τάπες στο γόνατο από τον Γκάουτσο στον δεύτερο.

Ικανοποιητικό ήταν και το τελευταίο δείγμα της ΑΕΚ στο Κίελτσε, όπου διεξάγεται το βασικό στάδιο προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν. Η Ένωση νίκησε με 2-0 την Μπνέι Σαχνίν από το Ισραήλ με τους νέους ηλικιακά παίκτες της να παίρνουν χρόνο συμμετοχής - ιδιαίτερα - στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΙΕΛΤΣΕ: ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ

Άλλωστε, το παραδέχθηκε και ο Ανδαλουσιάνος τεχνικός του "Δικεφάλου" μετά τη λήξη του ματς. Ότι το ματς εξυπηρέτησε ώστε να δοθεί χρόνος συμμετοχής στους νεαρούς. Τα γκολ της Ένωσης ήρθαν από δύο κεφαλιές. Η πρώτη ήρθε από τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ύστερα από σέντρα του Βινίσιους, η δεύτερη από τον Κώστα Γαλανόπουλο, ύστερα από σέντρα του Γκάλο.

Ωστόσο, η αναμέτρηση "στιγματίστηκε" από το εγκληματικό τάκλιν με τις τάπες στο γόνατο του Γκάουτσο στον σκόρερ του δευτέρου γκολ της Ένωσης. Στα θετικά προσμετράται η επιστροφή του Πατίτο Ροντρίγκες μετά τον τραυματισμό του, η καλή εμφάνιση των δύο ακραίων μπακ (Γκάλο, Βινίσιους), η επιμονή του Γιακουμάκη να βρει δίχτυα (έστω κι αν δεν το κατάφερε), η κινητικότητα του Κλωναρίδη.

Ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκίνησε το ματς με τον Ανέστη κάτω από τα γκολπόστ, τον Γκάλο στο δεξί άκρο, τον Βινίσιους στο αριστερό και τους Τσόσιτς και Τσιγκρίνσκι ανάμεσά τους.

Οι Γαλανόπουλος και Αϊντάρεβιτς αγωνίστηκαν ως δίδυμο αμυντικών μέσων, οι Τρίστασον και Χριστοδουλόπουλος στα άκρα και ο Κλωναρίδης πίσω από τον Γιακουμάκη. Ο Αλμέιδα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά από κι έπειτα οι πολλές αλλαγές ανακάτεψαν τη διάταξη τόσο της ελληνικής όσο και της ισραηλινής ομάδας.

Νίκη με δύο κεφαλιές για την ΑΕΚ

Το ματς στο Κίελτσε ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία και να φθάνει στο γκολ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Βινίσιους έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, τη συνόδευσε με εξαιρετική σέντρα και ο Χριστοδουλόπουλος με διαγώνια κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα (6'), ο Γκάουτσο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσόσιτς, πήρε την μπάλα, πέρασε τον Γαλανόπουλο, επιχείρησε και το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ανέστη.

Στο 14', η Ένωση διεύρυνε το προβάδισμά της με κεφαλιά του Γαλανόπουλου. Ο Χριστοδουλόπουλος έβγαλε δεξιά για τον Γκάλο, ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα και ο Γαλανόπουλος με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 16ο λεπτό, ο Γιακουμάκης έβγαλε δεξιά για τον Τρίστασον, ο Ισλανδός προσπάθησε να τον ξαναβρει, αλλά όχι με ωραίο τρόπο. Ένα λεπτό αργότερα (17'), ο Γκάλο έβγαλε ακόμη μια εξαιρετική σέντρα, ο Γιακουμάκης με εξαιρετικό, αλλά και... περίεργο τρόπο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 23ο λεπτό, ο Γιώργος Γιακουμάκης βρήκε δίχτυα με εξαιρετική κεφαλιά, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς υπεδείχθη σε θέση οφσάιντ.

Ύστερα από δέκα λεπτά (33'), η Χαπόελ Μπνέι Σαχνίν έχασε μεγάλη ευκαιρία. O Γισραέλ Ζαγκούρι βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Γιάννη Ανέστη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ τον νίκησε. Υπήρχε κενό, σε αυτή τη φάση, στο αριστερό αμυντικό άκρο της Ένωσης.

Γήπεδο: "Pilkarski Stadion"

Διαιτητής: Ματέους Κοβάλσκι

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης (49' Τσιντώτας), Γκάλο, Τσιγκρίνσκι (62' Μανωλάς), Τσόσιτς (73' Γιαννούτσος), Βινίσιους, Γαλανόπουλος (54' λ. τρ. Μπάμπης), Αϊντάρεβιτς (73' Σιμόες), Χριστοδουλόπουλος (46' Βλαχομήτρος - 78' Λιβάγια), Τρίστασον (62' Αντωνίου - 78' Ροντρίγκες), Κλωναρίδης (46' Αλμέιδα), Γιακουμάκης (70' Γιούσης)

ΜΠΝΕΪ ΣΑΧΝΙΝ (Ζάιρο Σουίρσκι): Μάταν, Ότμαν, Παθ, Σάρι, Βάντερσον, Καλάιλα, Σάγκας, Ζόναταν, Μουγκράμπι, Ζαγκούρι, Γκαούτσο

Γκολ: 4' Χριστοδουλόπουλος, 14' Γαλανόπουλος

Κάρτες: 38' Όλτμαν, 52' Γκάουτσο

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μανόλο Χιμένεθ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Βλαχομήτρο, Αλμέιδα και Τσιντώτα. Η σημαντικότερη φάση του δευτέρου ημιχρόνου δεν ήταν κάποια ευκαιρία για την ΑΕΚ ή την Μπνέι Σαχνίν, αλλά το "εγκληματικό" μαρκάρισμα του Γκάουτσο στον Γαλανόπουλο στο 51ο λεπτό.

Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας από το Ισραήλ πήγε με τις τάπες πάνω στο γόνατο του Έλληνα μέσου σε μια αδικαιολόγητη κι αψυχολόγητη ενέργεια. Ο Γαλανόπουλος σηκώθηκε εκνευρισμένος, αλλά γρήγορα έπεσε στο έδαφος καθώς δεν μπόρεσε να συνεχίσει κι έδωσε τη θέση του στον Μπάμπη. Από το "κιτρινόμαυρο" ιατρικό επιτελείο, αρχικά, ήταν καθησυχαστικοί.

Ο διαιτητής τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον Γκάουτσο, ενώ θα έπρεπε να του δείξει απευθείας κόκκινη. Ο προπονητής της Μπνέι Σαχνίν θα έπρεπε από μόνος του να πάρει την απόφαση να περάσει εκτός αγώνα τον παίκτη του. Τίποτα εκ των δύο δεν έγινε τελικά.

Στο 82', ο Μίντο έκανε το σουτ εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην "κιτρινόμαυρη" μεσαία γραμμή, έκανε και το σουτ, αλλά ο Τσιντώτας αντέδρασε υποδειγματικά.

Ένας λεπτό μετά (83'), ο Λιβάγια έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γιούσης έπιασε το σκαστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Ισραηλινών.

Δείτε εδώ τα highlights της αναμέτρησης και τα γκολ της ΑΕΚ με την Μπνέι Σαχνίν.

Photo credits: Eurokinissi