ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μπενφίκα - ΑΕΚ 3-0: Ήττα με δέκα παίκτες και "ιπτάμενο" τον κίπερ Γκίνη στο Youth League

Η ΑΕΚ ηττήθηκε και στο τελευταίο της ματς στο UEFA Youth League από την Μπενφίκα στην Πορτογαλία με 3-0. Η Ένωση έπαιξε με 10 παίκτες από το 31', ενώ είχε σε τρομερή μέρα τον Παναγιώτη Γκίνη.

Την τελευταία της παράσταση στο UEFA Youth League έδωσε η ΑΕΚ και ηττήθηκε από την Μπενφίκα με 3-0. Οι Πορτογάλοι άρχισαν το ματς επιθετικά, πίεσαν την Ένωση και κατάφεραν να σκοράρουν στο 15' με τον Νούνο Σάντος. Στο 2' και στο 4' μάλιστα είχαν απανωτά δοκάρια.

Αμέσως μετά το τέρμα των γηπεδούχων, οι "κιτρινόμαυροι" απειλήθηκαν εκ νέου από τον Νούνο Σάντος, όμως η προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι. Τρία δοκάρια και ένα γκολ, δηλαδή, σε 17 λεπτά αγώνα. Μετά την "καταιγίδα" η ομάδα του Γιώργου Σίμου πήρε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο στο 31' ο Μπούσης ανέτρεψε τον Ράμος και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Σε εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ματς ανέλαβε ο κορυφαίος παίκτης της ΑΕΚ, Παναγιώτης Γκίνης. Ο τερματοφύλακας των "κιτρινόμαυρων" κράτησε μέχρι το 80' το σκορ στο 1-0 με τρομερές επεμβάσεις, περισσότερες από πέντε, που θα μπορούσαν να γίνουν γκολ από πλευράς Μπενφίκα.

Στο 80', πάντως, οι Πορτογάλοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Ταβάρες, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κοπιτσής (γιος του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Χάρη Κοπιτσή), που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, έκανε πέναλτι στον Φερέιρα και ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της Μπενφίκα, Ντάντας έγραψε το τελικό 3-0.

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την παρουσία της στο UEFA Youth League με έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες, με 2 γκολ υπέρ και 26 κατά.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

1. Κάρλος, 2. Φερέιρα, 3. Αλβάρο, 4. Λουρέιρο, 5. Τομάς Ταβάρες (83' 18. Μάτος), 6. Φλορεντίνο (83' 15. Καπιτάνο) 7. Νούνο Σάντος (83' 13. Νούνο Ταβάρες), 8. Ντάντας, 9. Ράμος (67' 16. Γκουβέια) 10. Καμάρα, 11. Εμπαλό (67' 17. Λόπες)

Στον πάγκο: 12. Σέλτον (τερματοφύλακας) 13. Νούνο Ταβάρες, 14. Πενέτρα, 15. Καπιτάο, 16. Γκουβέια, 17. Λουίς Λόπες, 18. Μάτος

ΑΕΚ

1. Γκίνης, 2. Σταμούλης (88' 17. Λαζαρίδης), 4. Τσιβελεκίδης (αρχηγός) 18. Καραβίδας (88' 20. Αρβανίτης), 5. Μπούσης, 6. Τάμπας, 12. Μπογκντάνι, 7. Σαρδέλης (36' 3. Ποζατζίδης) 11. Μαχαίρας (88' 14. Κοπιτσής), 9. Χριστόπουλος, 19. Πατρινός (13. 74' Οικονομίκος)

Στον πάγκο: 15. Τάφας (τερματοφύλακας), 17. Λαζαρίδης, 3. Ποζατζίδης, 20. Αρβανίτης, 13. Οικονομίκος, 14. Κοπιτσής, 16. Μπιλικαϊδης