ΑΕΚ

Κεφάτη η ΑΕΚ για ένα ημίχρονο, 4-1 στα Τρίκαλα

ΤΡΙΚΑΛΑ - ΑΕΚ / ΦΙΛΙΚΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI)
ΤΡΙΚΑΛΑ - ΑΕΚ / ΦΙΛΙΚΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ είχε κέφια για ένα ημίχρονο και νίκησε με 4-1 τα Τρίκαλα σε φιλικό παιχνίδι – Ντεμπούτο ο Γιαννιώτας.

Μπορεί να ήταν μια μικρή ταλαιπωρία για την ΑΕΚ το αυθημερόν ταξίδι στα Τρίκαλα για το φιλικό με την τοπική ομάδα. Όμως οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη είχαν κέφια για ένα ημίχρονο. Και η ΑΕΚ κέρδισε με 4-1 και μάλιστα μ’ όλα τα γκολ να μπαίνουν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στα πρώτα 25 λεπτά του παιχνιδιού.

Πάντως για τον Ουζουνίδη αυτό που είχε μεγαλύτερη σημασία απ’ αυτό το φιλικό, ήταν ο βαθμός ετοιμότητας παικτών που είτε επέστρεψαν από τραυματισμό (όπως ο Τσιγκρίνσκι και ο Γκάλο), είτε μέχρι τώρα δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής. Ενώ ντεμπούτο με την φανέλα της ΑΕΚ, έκανε ο Γιάννης Γιαννιώτας, που αγωνίστηκε περίπου μισή ώρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Έχει σημασία το γεγονός πως ο Τσιγκρίνσκι έπαιξε βασικός για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του και έδειξε πως είναι ετοιμοπόλεμος. Παρότι ο Ουζουνίδης τον προστάτευσε και τον άφησε μόνο ένα ημίχρονο στο γήπεδο. Επίσης έχει σημασία η επιστροφή του Αϊντάρεβιτς στην βασική ενδεκάδα, για πρώτη φορά μετά τα φιλικά του βασικού σταδίου της προετοιμασίας. Ενώ χρόνο πήρε και ο επίσης… ενεργοποιημένος εκ νέου Μοράν. Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο.

Πάντως οι παίκτες που κυρίως είχαν κέφια, ήταν ο Κλωναρίδης, ο Γαλανόπουλος αλλά και ο Γιακουμάκης. Μάλιστα ο Γιακουμάκης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με προβολή, ενώ ήταν μέσα σ’ όλες τις φάσεις και έχασε και εξαιρετική ευκαιρία για γκολ στο 24’. Επίσης ο Γαλανόπουλος έκανε με όμορφο σουτ το 3-0 στο 12’, ενώ έδωσε και την ασίστ για το 4-1 του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο 26’. Το 2-0 για την ΑΕΚ το έκανε στο 9’ ο Λόπες ενώ ο Συμελίδης μείωσε σε 3-1 στο 15’ με όμορφη προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες έκαναν πολλές αλλαγές και ο ρυθμός του παιχνιδιού χάθηκε. Ο Γιαννιώτας μπήκε στο γήπεδο στο 62’, είχε κέφι, αλλά ακόμα θέλει χρόνο για να μπορέσει να βρει τον ρυθμό του.

ΤΡΙΚΑΛΑ: (Ράτκο Ντόστανιτς): Ταϊρης, Πάνος (12’ Γκουγκούδης), Γκόλιας (80’), Γκότοβος, Πατσατζόγλου, Τσιάρας (68’ Γκατζολάρι), Τσιμίκας (80’ Ηλιάδης), Γιουκαρής, Ρούνει (68’ Σταματάκος), Συμελίδης (63’ Μακρίδης), Ράντι (87’ Αλμπάνης)

ΑΕΚ: (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας (62’ Γιαννίκογλου), Γκάλο (62’ Λαμπρόπουλος), Τσιγκρίνσκι (46’ Σβάρνας), Τσόσιτς, Λόπες (46’ Γιαννούτσος), Γαλανόπουλος (46’ Μοράν), Αλεφ, Γιούσης, Κλωναρίδης (62’ Γιαννιώτας), Αϊντάρεβιτς (62’ Πόνσε), Γιακουμάκης (70’ Σιμόες).