ΕΘΝΙΚΗ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ

Ολλανδία - Τουρκία: Ο Ντεπάι έπιασε τον Κρόιφ στους κορυφαίους σκόρερ

Ο Ντεπάι πανηγυρίζει γκολ του στο Ολλανδία - Μαυροβούνιο
Ο Ντεπάι πανηγυρίζει γκολ του στο Ολλανδία - Μαυροβούνιο © 2021 PETER DEJONG / AP IMAGES

Ο Μέμφις Ντεπάι σημείωσε το 4-0 στην αναμέτρηση της Ολλανδίας με την Τουρκία και έπιασε τον Γιόχαν Κρόιφ στους κορυφαίους σκόρερ της ιστορίας των Οράνιε.

Η Ολλανδία κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με 4-0 απέναντι στην Τουρκία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Ο Μέμφις Ντεπάι ήταν σε τρομερά κέφια και πέτυχε τρία γκολ.

Στο 16ο λεπτό πέτυχε το δεύτερο γκολ των Οράνιε με πλασέ μέσα απ' την περιοχή, έπειτα από υπέροχη συνεργασία που είχε με τον Ντέιβι Κλάαζεν.

Λίγο πριν απ' το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό ο 27χρονος επιθετικός έγραψε το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 54ο λεπτό ο Ντεπάι βρήκε ακόμη μία φορά τα δίχτυα γράφοντας το 4-0.

Χάρη σ' αυτά τα τρία γκολ έφτασε τα 33 και έπιασε στην 7η θέση των κορυφαίων σκόρερ της ιστορίας της Ολλανδίας τον Γιόχαν Κρόιφ και τον Άμπε Λένστρα.