ΑΕΚ

Ολιβέιρα: "Δεν αξίζαμε το βαρύ σκορ με βάση την εικόνα μας"

Ο Νέλσον Ολιβέιρα σε προσπάθειά του στο εκτός έδρας ματς της ΑΕΚ με την  Μπράγκα για το Europa League
Ο Νέλσον Ολιβέιρα σε προσπάθειά του στο εκτός έδρας ματς της ΑΕΚ με την Μπράγκα για το Europa League EUROKINISSI SPORTS

Πεπεισμένος πως το 3-0 υπέρ της Μπράγκα δεν ήταν καθρέφτης της παρουσίας της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο στην πρεμιέρα της στο φετινό Europa League, εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο Νέλσον Ολιβέιρα.

Η ΑΕΚ πλήρωσε όλα τα λάθη που έκανε στην Πορτογαλία στο πρώτο φετινό παιχνίδι της στους ομίλους του Europa League, με την Μπράγκα να την τιμωρεί και να επικρατεί 3-0 το βράδυ της Πέμπτης στην Πορτογαλία.

Σύμφωνα πάντως με τον Νέλσον Ολιβέιρα, η εμφάνιση των κιτρινόμαυρων στα 90 λεπτά δεν δικαιολογεί το βαρύ σκορ με το οποίο έφυγε από το γήπεδο η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα.

"Νομίζω ότι το 3-0 είναι ένα αρκετά βαρύ σκορ το οποίο δεν το αξίζαμε με βάση την εικόνα του παιχνιδιού που κάναμε. Στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες που δεν μπορέσαμε να τις εκμεταλλευτούμε, σε μία από αυτές ήμουν και εγώ μέσα όπου δεν μπόρεσα να σκοράρω και έστειλα τη μπάλα έξω.

Δεχτήκαμε το γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και μιλήσαμε στο ημίχρονο για να μπούμε δυνατά στο δεύτερο. Δεχτήκαμε δύο γκολ από δικά μας λάθη όπου χάσαμε τη μπάλα αλλά νομίζω ότι το σκορ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα της ομάδας", τόνισε αρχικά στην κάμερα της Cosmote TV ο Πορτογάλος φορ της Ένωσης, για να συμπληρώσει:

"Η γεύση που μου αφήνει το ματς είναι αρνητική επειδή εμείς θέλαμε να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι και να ξεκινήσουμε θετικά φεύγοντας με βαθμούς από την έδρα της Μπράγκα.

Όπως είπα και πριν, δεν νομίζω ότι κάναμε ένα κακό παιχνίδι, το σκορ είναι βαρύ για την εικόνα της ομάδας αλλά αυτό που πρέπει να σκεφτούμε είναι πως έχουμε ακόμα πέντε παιχνίδια μπροστά μας για να μπορέσουμε να ολοκληρώσουμε τις υποχρέωσεις μας και να προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό στους ομίλους του Europa League".