Ο Σίτο σκόραρε με κεφαλιά αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR

PRINT SCREEN GLOMEX/NOVASPORTS

Ο Αστέρας Τρίπολης βρήκε γκολ λίγα λεπτά μετά το 1-0 του Ολυμπιακού με τον Τικίνιο, όμως η ισοφάριση δεν ήρθε για τον Αστέρα αφού ο σκόρερ Σίτο υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ μετά από έλεγχο της φάσης μέσω VAR.

Ο Αστέρας δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές και άρχισε πολύ άσχημα το ματς με τον Ολυμπιακό αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Τικίνιο στο 7ο λεπτό, για βρει πάντως το πρώτο του γκολ στο 14' με τον Σίτο.

Αυτό έγινε όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κρέσπι επιχείρησε σουτ λίγο έξω απ' την περιοχή στα αριστερά και ο Βατσλίκ απέκρουσε, με τον Σίτο να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει από κοντά με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο δεν ήταν γραπτό για τους Αρκάδες να πανηγυρίσουν το παρθενικό τους γκολ στο πρωτάθλημα, με τη φάση να εξετάζεται στο VAR, να μπαίνουν οι γραμμές και η τελική ετυμηγορία να είναι η ακύρωση του γκολ του Αστέρα για οφσάιντ στον Σίτο.