ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Μανωλάς νίκησε τον Ταχτσίδη στο ντεμπούτο τους στα ΗΑΕ

TWITTER

Κώστας Μανωλάς και Παναγιώτης Ταχτσίδης έκαναν το ντεμπούτο τους στα ΗΑΕ, με την Αλ Σαρτζά του πρώτου να επικρατεί 3-0 της Κοφαρκάν του δεύτερου, στον ελληνικό "εμφύλιο".

Κώστας Μανωλάς και Παναγιώτης Ταχτσίδης άρχισαν την περιπέτειά τους στα ΗΑΕ με τελείως διαφορετικό τρόπο. Αλ Σαρτζά και Κορφακάν τέθηκαν αντιμέτωπες για την 4η αγωνιστική της Pro League, με την ομάδα του Έλληνα στόπερ να επικρατεί με 3-0.

Ο Μανωλάς αγωνίστηκε για 75 λεπτά και μάλιστα είχε συμμετοχή στο 2ο γκολ. Στο 49ο λεπτό κι έπειτα από κόρνερ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του μέχρι πρότινος παίκτη του Ολυμπιακού, προκαλώντας επέμβαση του αντιπάλου τερματοφύλακα και ριμπάουντ του Λουανζίνιο που έκανε το 2-0.

Ο Κάιο Λούκας είχε ανοίξει το σκορ στο 1ο ημίχρονο από ασίστ του Πάκο Αλκάθερ και ο Μίραλεμ Πιάνιτς στο 59' έκανε το 3-0 με προβολή.

Ο Ταχτσίδης πέρασε στον αγώνα με την έναρξη του 2ου μέρους για τους φιλοξενούμενους.

Η Αλ Σαρτζά διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 4/4, ενώ η Κορφακάν στην προτελευταία θέση με ένα βαθμό.