ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Λιβάγια έπαιξε μετά το θάνατο του πατέρα του και σκόραρε με Πανένκα

YOUTUBE

Ο Μάρκο Λιβάγια αγωνίστηκε με τη φανέλα της Χάιντουκ λίγες ώρες έπειτα από το τροχαίο που στέρησε τη ζωή στον πατέρα του και μάλιστα σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα.

Ο Μάρκο Λιβάγια ζήτησε να αγωνιστεί στην αναμέτρηση της Χάιντουκ με την Όσιγεκ παρά την τραγωδία που βίωσε μία ημέρα νωρίτερα και μάλιστα είχε την ψυχολογία να εκτελέσει πέναλτι αλά Πανένκα.

Ο Κροάτης επιθετικός έχασε τον πατέρα του σε τροχαίο το βράδυ του Σαββάτου, όμως ήθελε να αγωνιστεί λίγες ώρες μετά το μοιραίο.

Αν και ήταν εμφανώς επηρεασμένος πνευματικά από ό,τι συνέβη, ήταν από τους διασωθέντες για τους φιλοξενούμενους, που βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ από το 1ο ημίχρονο.

Ο πρώην μπακ του ΠΑΟΚ Μάριν Λέοβατς άνοιξε το σκορ στο 23' και ο Ντιόν Μπέλιο έκανε το 2-0 με πέναλτι στο 41'.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 73ο λεπτό που ανέλαβε να εκτελέσει ο πρώην φορ της ΑΕΚ. Έσκαψε την μπάλα και ξεγέλασε τον Ίβιτσα Ίβουσιτς, μειώνοντας στο τελικό 1-2.