ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Ο Φούντας σκόραρε έπειτα από δύο μήνες αλλά η Ραπίντ έμεινε στην ισοπαλία

Ο Ταξιάρχης Φούντας πανηγυρίζει γκολ στην Ευρώπη με τη φανέλα της Ραπίντ Βιέννης
Ο Ταξιάρχης Φούντας με τη φανέλα της Ραπίντ Βιέννης © 2021 RONALD ZAK/ASSOCIATED PRESS

Ο Ταξιάρχης Φούντας σημείωσε το 5ο τέρμα του στην αυστριακή Bundesliga, όμως η Ραπίντ ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο τέλος από την Αούστρια Κλάγκενφουρτ.

Το γκολ του Ταξιάρχη Φούντα δεν ήταν αρκετό για τη Ραπίντ, η οποία έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με αντίπαλο την Αούστρια Κλάγκενφουρτ για την 11η αγωνιστική της αυστριακής Bundesliga.

Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε στο 37', με σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε και σε αντίπαλο ξεγελώντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ήταν το 5ο τέρμα του σε 10 αγώνες πρωταθλήματος και 8ο συνολικά στη σεζόν, όμως το πρώτο από τα μέσα Αυγούστου, αφού πέρασε μία περίοδο ξηρασίας.

Η Αούστρια Κλάγκενφουρτ (για την οποία ο Κοσμάς Γκέζος ήταν εκτός αποστολής) έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 21' λόγω αποβολής του Τόρστεν Μάρερ και όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Βιέννης θα έφτανε στη νίκη. Ο Ντίτμαν Κιμπάουερ αντικατέστησε τον 26χρονο επιθετικό στο 78ο λεπτό, όμως δεν δικαιώθηκε, αφού στο 87' ο Γκλουάρ Αμαντά ισοφάρισε σε 1-1.