PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0: Νίκη οξυγόνο για τους "reds" με Γκιμπς - Γουάιτ

Ο Μόργκαν Γκιμπς - Γουάιτ
Ο Μόργκαν Γκιμπς - Γουάιτ @ 2022 RUI VIEIRA / AP IMAGES

Η Νότιγχαμ Φόρεστ νίκησε 1-0 την Κρίσταλ Πάλας στο City Gorund χάρη στο γκολ του Γκιμπς - Γουάιτ στο 54ο λεπτό και χάρη σε αυτό το αποτέλεσμα ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ μετά τη νίκη επί της Τότεναμ για το Carabao Cup, επέστρεψε στα τρίποντα και στην Premier League, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας στο City Ground 1-0. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Στιβ Κούπερ πέτυχε ο Μόργκαν Γκιμπς - Γουάιτ στο 54ο λεπτό.

Οι Λονδρέζοι έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο 41ο λεπτό, αλλά ο Ζαά αστόχησε από τα 11 μέτρα, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χέντερσον. Στον αντίποδα ο Μπρέναν Τζόνσον στο 16' και ο Λόντι στο 34', είδαν τις προσπάθειές του να περνούν ελάχιστα άουτ.

Οι "reds" πέτυχαν γκολ σε φάση διαρκείας στα καρέ της Νότιγχαμ, με τον Μόργκαν Γκιμπς - Γουάιτ να επωφελείται από τις κόντρες και από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία για να πετύχουν και άλλα γκολ με τον Λίνγκαρντ στο 73' και το 76', ωστόσο ο Άγγλος μεσοεπιθετικός αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση.

Η Νότιγχαμ ξέφυγε από τον πάτο της βαθμολογίας και ανέβηκε στη 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Κρίσταλ Πάλας παρέμεινε στην 11η θέση με 19 βαθμούς.

Νότιγχαμ Φόρεστ: Χέντερσον, Οριέ, Μπολί, Γουόραλ, Λόντι (86' Γουίλιαμς), Γέιτς, Φρόιλερ, Κουγιατέ (71' Κόλμπακ), Γκιμπς - Γουάιτ (86' Ομπράιεν), Τζόνσον, Λίνγκαρντ (81' Σάριτζ).

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαΐτα, Κλάιν (79' Χιουζ), Άντερσεν, Γκουέχι, Μίτσελ (60' Γουόρντ), Ολίζ, Ντουκουρέ (85' Έντουαρ), Σλουπ, Αγιού (59' Ματετά), Ζαά, Έζε (78' Εμπιοβιέι).

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Μπρέντφορντ 1-2 (45+1' Φόντεν / 16', 90+8' Τόνεϊ)
  • Λίβερπουλ - Σαουθάμπτον 3-1 (6' Φιρμίνο, 21', 42' Νούνιες / 9' Άνταμς)
  • Μπόρνμουθ - Έβερτον 3-0 (18' Τάβερνιερ, 25' Μουρ, 69' Άντονι)
  • Γουέστ Χαμ - Λέστερ 0-2 (8' Μάντισον, 78' Μπαρνς)
  • Τότεναμ - Λιντς 4-3 (25' Κέιν, 51' Ντέιβις, 81', 83' Μπεντανκούρ / 10' Σάμερβιλ, 43', 76' Ροντρίγκο)
  • Νότιγχαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (54' Γκιμπς Γουάιτ)
  • 12/11 19:30 Νιούκαστλ - Τσέλσι
  • 12/11 21:45 Γουλβς - Άρσεναλ
  • 13/11 16:00 Μπράιτον - Άστον Βίλα
  • 13/11 18:30 Φούλαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ